آنا یوردوم تیکان تپه

تیکان تپه لی اوغلان

197

 چگونه مي‌توان در word فرمول تايپ كرد؟
Word قسمتي به نام Equation Editor دارد كه با استفاده از آن مي‌توانيد فرمول‌هاي رياضي خود را تايپ كنيد. براي اضافه كردن آن به آيكون‌هاي موجود در بالاي صفحه در منويTools روي Customize كليك كنيد و سپس وارد قسمت Commands شويد.

 سپس از قسمت Categories  روي Insert  كليك كنيد و از قسمت مقابل آن يعني Commands  به دنبال Equation Editor  بگرديد. پس از يافتن، آن را با ماوس بگيريد و در قسمت بالاي word  بيندازيد. پنجره customize  را ببنديد و با كليك روي Equation Editor  آن را اجرا كنيد و فرمول‌هاي خود را تايپ كنيد.


   DAP چيست و آيا تاثيري در سرعت دانلود دارد؟

DAP يا Download Accelerator Plus نرم‌افزاري است براي مديريت و افزايش بازده دانلود. يكي از مهم‌ترين مزاياي DAP اين است كه امكان توقف موقت و سپس ادامه دانلود را مي‌دهد. اين نرم‌افزار با استفاده از تكنيك‌هايي (مانند چند تكه كردن فايل در حال دانلود) امكان دانلود سريع تر آن را فراهم مي‌كند. براي بدست آوردن‌
اطلاعات بيشتر و تهيه نرم‌افزار به سايت‌  
www.speedbit.com مراجعه كنيد.


   چگونه مي‌توان يك متن با حروف بزرگ را به حروف كوچك تبديل كرد؟

در برنامه مايكروسافت Word اگر مي‌خواهيد حروف انگليسي را از بزرگ به كوچك تغيير دهيد، متن مورد نظر خود را انتخاب كنيد و سپس كليد شيفت را نگه داشته و 3 F را فشار دهيد. اين كار را چند بار تا رسيدن به نتيجه دلخواه تكرار كنيد. براي مثال اگر متن اوليه با حروف كوچك نوشته شده باشد پس از يك بار فشردن شيفت و 3 F حروف اول كلمات بزرگ مي‌شود و پس از بار دوم كل حروف بزرگ مي‌شوند. اگر اين كليد‌ها را براي بار سوم فشار دهيد به حالت اول باز مي‌گردد.


  پس از نصب مودم يك علامت زرد رنگ در كنار اسم مودم در Device Manager ظاهر مي‌شود و مودم هم به درستي كار نمي‌كند.لطفا مرا راهنمايي كنيد.

پس از نصب هر قطعه سخت‌افزاري روي My Computer كليك راست كنيد و پس از انتخاب Properties به بخشHardware  رفته روي Device Manager  كليك كنيد. اگر در كنار هر قطعه يك علامت سوال يا تعجب زرد رنگ وجود داشته باشد اين قطعه به درستي نصب نشده است. براي نصب آن بايد درايور مخصوصش را پيدا كرده ( از طريق CD يا اينترنت) و سپس با كليك راست كردن روي آن و انتخاب Update driver درايور جديد را جايگزين نماييد.  مدتي است كامپيوتر من سايت‌هاي به روز شده اينترنت را نشان نمي‌دهد و محتويات قديمي آن را نمايش مي‌دهد. مشكل از كجاست؟

در اينترنت اصطلاحي به نام cache وجود دارد كه بعضي از سرورهاي محلي براي افزايش سرعت محتويات سايت‌ها را نگه مي‌دارند تا در موقع لزوم آن را به كامپيوترهاي درخواست‌كننده بفرستند. اين كار باعث سرعت بيشتر در ديدن سايت‌ها مي‌شود. اگر كاميپوتر شما در يك شبكه محلي است دليل اين مشكل وجود يك cache سرور است. براي اين‌كه محتويات صفحه مستقيما از طريق سرور اصلي به شما برسد در انتهاي هر آدرس يك علامت سوال () قرار دهيد. همچنين پاك كردن فايل‌هاي موقت ذخيره شده و آدرس‌ها هم ممكن به حل مشكل كمك كند. براي اين كار در برنامه IE در منوي Tools پس از كليك رويInternet Options ، به قسمتGerneral  برويد و كليدهايClear History ، Delete Files  و Delete Cookies را فشار دهيد.


   چگونه مي‌توانم جستجو‌هايي را كه در ياهو انجام داده ام پاك كنم؟ هنگامي كه يك حرف را تايپ مي‌كنم تمام جستجو‌هاي قبلي نشان داده مي‌شوند.

براي اين كار در برنامه Internet Explorer وارد منوي Tools شويد و Internet Options را انتخاب نماييد. سپس در قسمت General و در وسط آن يعني Temporary Internet Files روي كليدDelete Cookies كليك كنيد. همچنين مي‌توانيد Delete Files  را هم فشار دهيد تا فايل‌هاي ذخيره شده موقت هم پاك شوند. سپس كليد Ok  را فشار دهيد.


  در برنامه Internet Explorer پس از قطع شدن از اينترنت نمي‌توانم صفحاتي را كه رفته ام به صورت Offline مشاهده كنم. چگونه بايد اين مشكل را حل كرد؟

براي حل اين مشكل در برنامه IE  به منوي فايل رفته و روي Work Offline كليك كنيد تا در كنار آن علامت زده شود. سپس مي‌توانيد به صورت Offline و همچنين از طريق  history(با فشردن كليد كنترل و H براي ديدن آن) صفحاتي را كه رفته ايد مشاهده كنيد.


  نحوه حذف كردن يك ID در ياهو را توضيح دهيد.

با رفتن به آدرس  
https://edit.yahoo.com/config/deleteuser مي‌توانيدID  خود را در YAHOO حذف كنيد. شما با رفتن به اين لينك ابتدا سايت ياهو از شما User name و Password را مي‌خواهد و شما user name و password مربوط به ID كه مي‌خواهيد حذف كنيد را وارد مي‌كنيد. سپس در صفحه جديد، ياهو به شما هشدار مي‌دهد كه آيا مطمئن هستيد كه مي‌خواهيد ID  خود را حذف كنيد و شما با تايپ مجدد password در مكاني كه ياهو مشخص كرده است و با كليك بروي گزينه yes مي‌توانيد براي هميشه ID خود را در ياهو حذف كنيد.

+ نوشته شده در  ساعت 13:16  توسط حمید  | 

196

غير فعال كردن‌ Recent Docs
 در رجيستري چه تغييراتي بايد داد تا هيچ ردپايي از فايل هاي باز شده روي كامپيوتر در Recent Documents در منوي شروع باقي نماند؟

براي غير فعال كردن Recent Documents براي كاربري كه با آن وارد ويندوز شده ايد به قسمت run در منوي شروع برويد و  برنامه regedit را اجرا كنيد. سپس به مسير زير برويد

ُُ‌Software‌ُm‌icrosoft‌HKEYCurrentUSER
ُُCURRENTMVersion‌ُ Policies‌Windows
Explorer

اگر هم مي خواهيد اين كار را براي تمام كاربران ويندوز انجام دهيد به مسير زير برويد

ُ‌‌MACHINESُSoftwareُHKEYLOCA
 ُ‌icrosoftُ Windows‌ُCURRENTMVersion‌m
ExplorerُPolicies

در اين مسير مقداري به نام  NoRecentDocsHistory  را بيابيد. اگر هم وجود ندارد آن را از نوع DWORD بسازيد. اگر اين مقدار را به يك تغيير دهيد Recent Documents  غير فعال مي شود. براي اعمال تغييرات ممكن است مجبور به راه اندازي مجدد ويندوز شويد.


تغيير در تنظيمات فايرفاكس

 در firefox چگونه مي توان مديريت دانلود را غير فعال كرد؟

Firefox يكي از مرورگرهاي خوب اينترنت است كه از طريق سايت‌ 
www.mozilla.com مي‌توان آن را دانلود كرد. براي غير فعال كردن مديريت دانلود اين مرورگر پش از اجراي آن به منوي Tools برويد و روي Options كليك كنيد. در قسمت  Downloads علامت كنار Show a download manager when a download begins  را برداريد و ok  را فشار دهيد.


غير فعال كردن به روز شدن خودكار ياهو مسنجر

 براي غير فعال كردن به روز شدن خودكار ياهو مسنجر چه بايد كرد؟

 چرا كه هر وقت به اينترنت متصل مي شود پيغام مي دهد.براي اين كار به مسيري كه ياهو مسنجر را نصب كرده ايد برويد. مسير پيش فرض C: Program FilesYahoo!Messenger است. در اين مسير فايلي با نام yupdater.exe را بيابيد و نام آن را به دلخواه تغيير دهيد تا نرم افزار آن را پيدا نكرده و در نتيجه پيغامي هم براي شما
نمي فرستد. براي فعال كردن دوباره آن اين نام را به حالت اول برگردانيد.


ftp كردن با استفاده ازIE

 چگونه مي توان از طريق برنامه Internet Explorer با دادن نام كاربري و كلمه عبور به يك سايت وصل شد؟

براي اين كار در نوار آدرس پس از وارد كردن ftp:// نام كاربري را تايپ كرده و سپس : و بعد از آن هم كلمه عبور را تايپ كنيد. پس از كلمه عبور هم علامت  و سپس نام سايت را وارد كنيد. براي مثال با تايپ
ftp://username:passwordftpsite.com      با نام كاربري username و كلمه عبور password مي‌توانيد به سايت ftpsite.com  متصل شويد.


پاك كردن فايل هاي موقت  هنگام خروج ازIE

چگونه مي توان برنامه Internet Explorer را طوري تنظيم كرد كه  هنگام بسته شدن، فايل هاي موقت خود را پاك كند؟

براي اين كار در منوي Tools روي Internet Options كليك كنيد و وارد قسمت Advanced شويد. در اين قسمت در زير Settings و در بخش Security عبارت Empty Temporary Internet Files folder when browser is closed را پيدا كنيد و آن را علامت بزنيد. به اين ترتيب با بسته شده برنامه فايل هاي موقت آن هم حذف خواهند شد.  اين كار را از طريق رجيستري هم مي توانيد انجام دهيد. براي اين منظور در قسمت run برنامه regedit را اجرا كرده به مسير زير برويد
HKEYCURRENTUSERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionInternetSettingsCache
روي مقدار Persistent كليك كرده و مقدار آن را به صفر تغيير دهيد.


حذف ويندوز از ليست‌  سيستم عامل ها

 من يك ويندوز جديد نصب كرده ام ولي نام ويندوز قبلي در ابتداي ويندوز هنوز وجود دارد. چگونه مي توان آن را حذف كنم؟

براي اين كار روي My Computer كليك راست كنيد و Properties را انتخاب نماييد. به قسمت Advanced برويد. در بخش Startup and Recovery روي  Settings كليك كنيد. در بخش Default Operating System  از اينكه ويندوز مورد نظر شما انتخاب شده است اطمينان حاصل  كنيد. علامت كنار Time to display list of operating systems را برداريد. كليد ok  را فشار دهيد. پس از راه اندازي مجدد ويندوز، ليست انتخاب سيستم عامل نشان داده نمي شود و  كامپيوتر با سيستم عامل پيش فرض بوت مي شود.


فايل هايrar 

 چگونه مي توان يك فايل را از حالت فشرده winrar  خارج كرد؟فايل هاي با پسوندrar  را چگونه مي توان باز كرد؟

فايل هاي با پسوند rar فايل هاي فشرده شده توسط برنامه winrar هستند. براي باز كردن و ديدن محتويات اين فايل ها بايد برنامه WinRar را از آدرس
www.rarlabs.com دانلود و نصب كنيد. در اين سايت در منوي سمت چپ روي دانلود كليك كنيد. سپس در صفحه اي كه مي آيد روي يكي از لينك هاي دانلود مربوط به ويندوز (WinRAR)  كليك كنيد.

+ نوشته شده در  ساعت 13:10  توسط حمید  | 

195

چرا در ليست برنامه‌هاي All Programs بعضي از برنامه‌ها رنگي هستند؟

زماني كه برنامه جديدي را در ويندوز XP  نصب مي‌كنيد، اين برنامه در منوي Start  با رنگ متمايزي نشان داده مي‌شود. براي خارج كردن ويندوز از چنين حالتي، روي دكمه Start  كليك راست كرده و گزينه Properties  را انتخاب نماييد. سپس روي دكمه Customize  از زبانه Start Menu  كليك كرده و  به قسمت Advanced  برويد. حال
گزينه Programs HighLight newly   installed را غيرفعال نموده و OK  كنيد.


  براي تغيير صفحه خانگي(homepage)  برنامه Internet Explorer  چه بايد كرد؟

براي تغيير صفحه پيش فرض در برنامه IE  به منوي Tools  رفته روي Internet Options  كليك كنيد.
در پنجره‌اي كه باز مي‌شود و در قسمت general  در زير home page  مي‌توان اين آدرس را تغيير داد. اگر مي‌خواهيد يك صفحه خالي صفحه پيش فرض در IE  باشد روي Use Blank  كليك كنيد. در غير اين صورت آدرس مورد نظر خود را در مقابل آدرس تايپ كرده و ok را فشار دهيد.


  فايل‌هاي با پسوندiso   چه نوع فايل‌هايي هستند؟

فايل‌هاي iso تمام محتويات يك CD  را درون خود جاي داده‌اند.

براي دسترسي به اطلاعات اينگونه فايل‌ها بايد آن‌ها را توسط برنامه‌هاي ايجاد CD  مانند Nero  روي سي‌ديWrite  كرد تا بتوان اطلاعات آن‌ها را ديد. البته به كمك برنامه‌هايي نظير  Virtual CD كه CD Drive  مجازي ايجاد مي‌كنند هم مي‌توان چنين كاري را انجام داد.

مزيت ايجاد يك فايلiso  يا Image  گرفتن از CD در مقابل كپي كردن تمام فايل‌هاي آن، در اين است كه ممكن بعضي از اطلاعات (‌مانند اطلاعات‌  bootable بودن (‌CD  در فايل‌هاي آن نباشد.

بنابراين فقط با كپي كردن و write كردن فايل‌هاي يكCD  كه خاصيت bootable  داشته باشد، CD  ايجاد شده اين خاصيت را پيدا نمي‌كند.


چگونه مي‌توان خط قرمز زير كلمات در برنامه  word را كه درست يا غلط بودن آنها را نشان مي‌دهد غيرفعال كرد؟

براي غيرفعال كردن غلط گير املايي برنامه Word  در منوي Tools  روي Options  كليك كنيد. سپس در پنجره‌اي كه باز مي‌شود به قسمت Spelling ِ Grammar  برويد. در اين قسمت علامت كنارCheck Spelling
as you type را برداريد و كليدok  را فشار دهيد تا غلط‌هاي املايي نوشته شما چك نشوند.


 هنگام ورود به بعضي سايت‌ها نوار زرد رنگي در بالاي صفحه ديده مي‌شود و قسمتي به نام  Information Bar باز مي‌شود. دليل اين امر چيست؟

دليل ظاهر شدن اين نوار زرد رنگ اين است كه سايتي كه وارد آن شده‌ايد قصد اجراي يك برنامه ActiveX  و در حقيقت نصب يك برنامه را روي ويندوز شما دارد.

براي جلوگيري از خرابكاري برنامه‌هاي مخرب مانند ويروس‌ها كه با رفتن به سايت‌هاي مختلف، ويندوز شما آلوده نگردد، 2 service pack ويندوز xp  اجازه اجراي چنين برنام‌هايي را نمي‌دهد.

اگر به سايتي كه متصل شده ايد اطمينان داريد با كليك روي اين نوار زرد‌‌رنگ و انتخاب گزينه مناسب مي‌توانيد به سايت مورد نظر خود اجازه اجراي برنامه را بدهيد تا بتوانيد از آن سايت استفاده نماييد. 


   نحوه حذف كردن يك ID در ياهو را توضيح دهيد.

با رفتن به آدرس  زير  مي‌توانيدID  خود را در YAHOO  حذف كنيد.

https://edit.yahoo.com/config/deleteuser/ شما با رفتن به اين لينك ابتدا سايت ياهو از شما User name  و Password  را مي‌خواهد و شما  user name و password  مربوط به ID  كه مي‌خواهيد حذف كنيد را وارد مي‌كنيد.
سپس در صفحه جديد، ياهو به شما هشدار مي‌دهد كه آيا مطمئن هستيد كه مي‌خواهيد ID  خود را حذف كنيد و شما با تايپ مجدد password  در مكاني كه ياهو مشخص كرده است و با كليك روي گزينه yes  مي‌توانيد براي هميشه ID  خود را در ياهو حذف كنيد.


  نحوه فعال كردن زبان فارسي در ويندوز xp  را شرح دهيد.

براي فارسي كردن ويندوزxp  ابتدا وارد كنترل پنل شده سپس روي آيكون‌ Regional and language كليك كنيد تا پنجره مربوطه باز شود.

در اين پنجره روي برگه language  كليك كرده و در اين برگه علامت كنار عبارت install for complex script  را فعال كنيد.

در اين لحظه ويندوز پيغامي مي‌دهد، اين پيغام را با كليك روي گزينه ok تاييد كنيد. سپس روي دكمه ok  كه در برگه‌
 language قرار دارد كليك كنيد. در اين لحظه ويندوز cd  نصب ويندوزxp  را مي‌خواهد. cd را در cd-rom  قرار داده تا ويندوز بتواند زبان فارسي را نصب كند.

بعد از اتمام فعاليت ويندوز و پايان نصب، دوباره در همان مسير بالا به سراغ برگه‌  language رفته و در اين برگه روي گزينه Details  كليك و در پنجره جديد هم روي گزينه add  كليك كنيد.

در قسمت input language  زبان‌  farsi را انتخاب كرده و روي دكمه ok  كليك كنيد تا زبان فارسي فعال شود.

+ نوشته شده در  ساعت 13:7  توسط حمید  | 

194

 آيا مي توان بدون خريدن كارت اينترنت، به اينترنت وصل شد به طوري كه هزينه آن روي قبض تلفن بيايد؟

هم اكنون اكثرISPها با استفاده از شبكه هوشمند چنين كاري را انجام مي‌دهند.

در اين روش ديگر نيازي به وارد كردن نام كاربري و كلمه عبور نيست و فقط با وارد كردن شماره تلفن مي توان به شبكه وصل شد. هزينه اينترنت هم روي قبض تلفن اضافه مي‌شود.

البته هنور اتصال به چنين روشي گران‌تر از وصل شدن معمولي با اينترنت است. براي بدست آوردن اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به يك ISP مراجعه كنيد.


 چگونه مي‌توان متن يا قسمتي از يك متن و يا يك شكل موجود در يك فايلPDF كه با برنامه Acrobat  باز مي‌شود راكپي كرد و در يك برنامه ديگري مثلNotepad  چسباند؟

براي كپي كردن متن در برنامه Adobe Acrobat (دقت كنيد نه در(Acrobat Reader  مي‌توانيدSelect Text  را از ميان گزينه‌هاي مختلف اين نرم‌افزار انتخاب كرده، سپس متن مورد نظر خود را با ماوس انتخاب كنيد. روي آن كليك راست كرده وCopy را انتخاب نماييد. به اين ترتيب مي‌توانيد اين متن را در هر برنامه ديگري paste كنيد.

Select Text در منوي Tools  سپس Basic  و در نهايت Selection  قرار دارد.

براي كپي كردن تصوير هم مي‌توانيدSelect Image  را از همين مسير انتخاب كرده و روي تصوير مورد نظر كليك راست آن را كپي كنيد تا بتوانيد در نرم‌افزار دلخواه آن راpaste  كنيد.


  كامپيوتر من مرتب Reset  مي‌شود. لطفا مرا راهنمايي كنيد؟

معمولاreset ‌شدن خود به خود كامپيوتر به دليل گرم شدن بيش از حدCPU  است. در بسياري از موارد فن CPU يا اصلا كار نمي‌كند يا با سرعت كافي نمي‌چرخد و نمي‌تواندCPU  را خنك كرده و بالا رفتن دماي CPU باعث راه‌اندازي مجدد سيستم مي‌شود. البته نوسانات و افت ولتاژ برق هم مي‌تواند عاملreset  شدن كامپيوتر شود.


 درانتهاي ايميل گزينه Use my signature  براي چيست؟

در انتهاي هر ايميلي كه ارسال مي كنيد مي‌توانيد يك متن يكسان كه مي‌تواند شامل اسم و مشخصات شما باشد اضافه كنيد. اين قسمت در حقيقت امضاي نامه شماست كه مي‌تواند به صورت خودكار به هر ايميل شما اضافه شود.

براي ايجاد اين قسمت در ايميل ياهو روي Options در سمت راست بالاي صفحه كليك كرده و سپس درقسمت Management  روي Signature  كليك كنيد. در اين قسمت مي‌توانيد امضاي خود را ايجاد يا تغيير دهيد. در ويندوز چگونه مي‌توان برنامه مشخصي را در فاصله‌هاي زماني مشخص اجرا كرد؟

براي اين كار درcontrol Panel و در بخش Performance and Maintenance  روي Scheduled Tasks  دوبار كليك كنيد. سپس Add Scheduled Tasks را اجرا كنيد. در پنجره اي كه باز مي‌شود كليدnext  را فشار دهيد. برنامه مورد نظر خود را انتخاب كرده  و next  را فشار دهيد. سپس بازه زماني كه مي خواهيد برنامه انتخاب شده هر بار اجرا شود انتخاب نماييد. در مرحله بعد ساعت و تاريخ اجراي برنامه را مشخص كنيد. در آخرين مرحله هم نام كاربري و رمز عبور كاربري را كه مي‌خواهيد برنامه با آن اجرا شود، وارد كنيد.


  چگونگي ايجاد يك وب سايت را توضيح دهيد؟

براي ايجاد يك وب سايت ابتدا بايد صفحات آن را طراحي كنيد. اين صفحات را به كمك نرم‌افزارهاي مختلفي مانندMicrosoft Frontpage  مي‌توانيد بسازيد. نام صفحه اصلي را كه به ديگر صفحات از طريق آن دسترسي پيدا مي كنيدindex.htm  بگذاريد. اگر از دامنه با نام دلخواه مي خواهيد استفاده كنيد، براي خريد دامنه و فضايي كه فايل‌هاي خود را در آن قرار دهيد به يكي از شركت‌هايي كه اين كار را انجام مي دهند مراجعه كنيد. البته سايت‌هايي هم وجود دارند فضاي مجاني در اختيار كاربران قرار مي‌دهند. براي مثال سايت
http://geocities.yahoo.com چنين فضايي را در اختيار كاربران قرار مي‌دهد. البته براي استفاده از اين فضاها نمي‌توانيد از دامنه با نام دلخواه استفاده نماييد. پس از داشتن فضا، فايل‌هايي را كه ساخته ايد در اين فضا قرار دهيد. روش اين كار را مي‌توانيد از شركت يا سايتي كه فضا را در اختيار شما قرار داده فرا بگيريد.


  چگونه مي‌توان صداي مودم را قطع كرد؟

 براي اين كار در منوي شروع روي connect to رفته و بعد رويshow all connections  كليك نماييد. سپس روي اتصالي كه با آن به اينترنت وصل مي‌شويد كليك راست كرده و properties  را انتخاب نماييد. در پنجره‌اي كه باز مي‌شود در قسمتGeneral  رويConfigure  در زير نام مودم كليك كنيد. در پنجره جديد علامت كنارEnable Modem Speaker را برداريد وok  را دو بار فشار دهيد تا صداي مودم براي اتصال مورد نظر قطع شود.


هنگام بوت كردن دستگاه بايد كليد 1F را فشار دهم تا ويندوز بالا بيايد. مشكل چيست؟

يكي از تنظيماتsetup دستگاه شما با سخت‌افزارهاي موجود  سازگازي ندارد. به احتمال زياد يكي از قطعات سخت‌افزاري دستگاه دچار مشكل شده است. اگر به پيغام دقت كنيد مي‌توانيد اطلاعات بيشتري در مورد قطعه خراب‌شده به دست آوريد.

+ نوشته شده در  ساعت 13:2  توسط حمید  | 

193

 لطفا در مورد جامپر هاردهاي IDE و نحوه اتصال آنها توضيح دهيد.
با هر كابل IDE مي توان 2 هارد را به مادربورد متصل كرد. براي اينكه اين دو هارد بتوانند همزمان با هم كار كنند يكي از اين هاردها بايد در حالت Master و ديگري در حالت Slave قرار گيرند. تعيين اين حالت در هاردها توسط جامپر آن ها كه در كنار كابل IDE و كابل برق هارد قرار گرفته است، انجام پذير است. معمولا راهنمايي براي تعيين اين حالت روي بدنه هارد وجود دارد.
 

 چگونه مي شود مانع بارگذاري برنامه اي شويد كه با بار شدن ويندوز بارگذاري مي‌شود؟

در قسمت Run  از منوي Start MSCONFIG.EXE  را تايپ كنيد. سپس در قسمت Startup  پنجره‌اي كه باز مي شود، كنار برنامه مورد نظر كليك كنيد تا علامت كنار آن برداشته شود.

 براي اعمال تغييرات ويندوز را Resrat  كنيد.


سرويس پك چيست؟

اگر بعد از ارائه يك نرم افزار، اشكالاتي در اين نرم‌افزار پيدا شود، شركت سازنده معمولا اين مشكلات را در بسته‌هاي نرم‌افزاري به عنوان كامل كننده اين نرم‌افزار ارائه مي دهد.

 با نصب اين نرم‌افزار تكميلي روي نرم افزار نصب شده اصلي مشكل برطرف مي‌گردد.  به اين نرم‌افزارهاي مكمل سرويس پك گفته مي شود.


  براي تغيير encoding يك صفحه وب در هنگام ديدن آن ( براي ديدن متن هاي فارسي) چه كاري بايد انجام داد؟

براي اين كار مي توانيد روي صفحه مورد نظر خود كليك راست كرده و با ماوس روي encoding برويد. اگرArabic (windows) يا (8 Unicode(UTF- وجود دارد روي يكي از آن ها كليك كنيد تاencoding  صفحه تغيير كند. معمولا صفحات فارسي را با يكي از اين دونوع مي‌توانيد ببينيد. اگر هم بلافاصله پس ازencoding  اين انتخاب ها وجود ندارد روي more  برويد تا بتوانيد يكي از آن ها را انتخاب كنيد.علاوه بر كليك راست كردن روي صفحه، از طريق منويView  هم مي‌توانيد به قسمتencoding  دسترسي پيدا كنيد.


  تاثير سرعتCPU  و RAM  در سرعت اينترنت چقدر است؟

معمولا سرعتCPU وRAM  بسيار بالاتر از سرعت اتصال به اينترنت است. اتصال به اينترنت هم زمان زيادي از CPU اشغال نمي‌كند. به همين دليل سرعتCPU  و RAM تقريبا در سرعت اينترنت تاثيري ندارد.

 


  در برنامه Word  چگونه مي توان اعداد را فارسي تايپ كرد؟

در اين برنامه در منوي Tools  روي Option  كليك كرده و به قسمت Complex Scripts  برويد.

سپس در مقابل Numeral  گزينه Context  را انتخاب نماييد. از اين به بعد در تايپ فارسي اعداد فارسي و در تايپ انگليسي اعداد انگليسي تايپ مي شوند.


 مي خواستم بدانم چطور مي شود ليست جستجوي خودمان در گوگل را كه گفتيم برايمان نگه دارد پاك كنيم؟

براي پاك كردن اين اطلاعات مراحل زير را انجام دهيد:

1) از كنترل پنل ، Internet Options را انتخاب كنيد.

2) زبانه Content را انتخاب كنيد.

3) رويAutoComplete  كليك كنيد.

4) روي Clear Forms  كليك كنيد.

5) ok را زده و خارج شويد.

در اين شيوه اطلاعات پاك مي‌شوند. اما براي اينكه ذخيره سازي اطلاعات Search  را غيرفعال كنيد، ميتوانيد تيك كنارForms  را برداريد.

با تيك زدن مجدد نيز دوباره فعال مي‌شود. همچنين براي حذف آدرس ها از address Bar از Internet Options و زبانه General  دكمه Clear History  را بزنيد.


  چگونه مي توان ويندوز را پاك كرد؟

براي اين كار كافي است كه درايوي را كه ويندوز در آن نصب شده است فرمت كنيد. البته دقت كنيد نمي توانيد ويندوزي را كه با آن كامپيوتر را بوت كرده ايد حذف كنيد.

اگر بيش از يك ويندوز داريد مي توانيد از طريق يك ويندوز ديگري را حذف كنيد. براي اينكه نام اين ويندوز در ليست ابتداي بوت شدن كامپيوتر براي انتخاب سيستم عامل نيايد رويMy Computer  در ويندوزي كه نمي‌خواهيد حذف كنيد كليك راست كرده و Properties  و سپس Advanced  را انتخاب نماييد. در زيرstartup and recovery  رويsettings  كليك كنيد. اگر فقط يك ويندوز باقي مانده است از ليست Default operating system ويندوزي را كه حذف نشده اتخاب كنيد .

علامتTime to display list of operating system را برداريد. در غير اينصورت اگر مي‌خواهيد هنوز اين ليست نشان داده شود رويedit  كليك كرده و فقط خط مربوط به ويندوز حذف شده را پاك كنيد و تغييرات را ذخيره نماييد.

اگر هم كلا فقط يك ويندوز و مي‌خواهيد آن را حذف و ويندوز جديدي نصب كنيد نيازي به حذف ويندوز پيش از نصب نيست. بلكه كافي است در ابتداي نص ويندوز جديد درايو ويندوز قبلي را فرمت كنيد تا اطلاعات آن حذف شده و ويندوز جديد خود را نصب كنيد.

+ نوشته شده در  ساعت 12:36  توسط حمید  | 

192

 چرا HP در مورد سوزنهاي تميز كننده چاپگر جوهر افشان استفاده از سوزن تميز كننده چاپگر را توصيه نمي‌كند؟ مخصوصا اگر با الكل ايزوپروپيل همراه باشد. چگونه چاپگر را تميز كنم؟

چون استفاده از اين الكل مي‌تواند موجب خرابي سريعتر سوزن چاپ در چاپگر بشود. جاي آن از يك پارچه بدون پرز كه به آب مقطر آغشته شده باشد استفاده نماييد. انتهاي سوزن  چاپگر را براي چند ثانيه روي پارچه قرار دهيد تا جوهر آن نرم شود سپس خيلي آرام سطح و پدهاي آنرا تميز كنيد. هرگز مايعي را مستقيما روي يك قطعه الكترونيكي نريزيد. يك قطره آب، الكل يا هر پاك كننده ديگر روي دستگاه باعث خرابي مدارهاي ظريف، لايه ها  چسبهاي بكار رفته در يك دستگاه الكترونيكي مي شود. محلول را روي يك پارچه بدون پرز بريزيد يا از اسپري استفاده كنيد، سپس خيلي با دقت فقط سطح سوزن چاپگر را تميز نماييد. اكثر سازندگان چاپگرهاي جوهرافشان بيشتر از اينكه چاپگر توليد كنند، قطعات قابل تعويض آن را تهيه و عرضه مي‌كنند، تا قطعات ديگر پرينتر خراب نشود. بنابراين از سوزن چاپگري كه به درد نمي‌خورد استفاده نكنيد.


 چرا پس از Shut Down كردن سيستم LED  روي كي بورد و يا LED زير ماوس هاي Optical همچنان روشن مي‌ماند؟

در واقع وجود ولتاژ روي قطعات مذكور به منظور خروج سيستم از حالت Standby مورد استفاده قرار مي‌گيرد. بنابراين دستگاههاي شامل LED، اين ولتاژها را به عنوان ولتاژهاي Standby روي سيستمهاي الكترونيكي مي‌شناسد و باعث روشن ماندن LED ها مي‌شود.


  چرا پس ازUpdate  كردن بايوس، زمان Boot up سيستم افزايش مي‌يابد؟

هنگام استفاده از نسخه ارتقا يافته، بايوس شروع به Detect يا شناسايي مجدد قطعات جديد كه در اصطلاح به آن BBS يا Specification  BIOS Boot مي‌گويند خواهد كرد. كه اين عمل سبب استفاده از برخي امكاناتي كه در سيستم موجود بوده ولي به دليل پائين بودن نسخه بايوس قابل استفاده نبوده اند خواهد شد. بنابراين انجام اين عمليات باعث طولاني‌تر‌شدن زمان راه اندازي سيستم خواهد شد.


  قصد دارم زبان آلماني خود را تقويت كنم. تاكنون از برنامهCharacter Map  ويندوز براي جا دادن كاراكترهاي زبان خارجي در يك سند با زبان غير انگليسي استفاده مي‌كردم، ولي اين كار ديگر مفيد نمي‌باشد. آيا مي‌توانم كيبورد خود را بمنظور وارد كردن اين كاراكترها تغيير دهم؟

ويندوز  كيبوردي را معرفي مي‌نمايد كه براي بيش از 60 زبان از جمله 20 لهجه اسپانيايي و 5 لهجه آلماني پشتيباني ميشود. جهت تغيير طرح كيبورد خود، اپلت Keyboard در Control Panel  را باز نموده و روي جدول Language  را كليك نماييد. مثلا بايد بين استاندارد و Swiss German  يكي را انتخاب كنيد و همچنين بايد يك سي دي ويندوز آماده داشته باشيد تا بتوانيد طرح زبان خارجي را در صورت عدم وجود روي سيستم، نصب نماييد.

 اگر فعلا دنبال طرح جديدي براي كيبورد خود نيستيد، مي‌توانيد گزينه‌هاي ديگري را انتخاب كنيد. مثلا مي‌توانيد بجاي يك مجموعه كاراكتر آلماني با استفاده از روش فوق الذكر مجموعه كاراكتر “United States English International را انتخاب و نصب نماييد . اين كار به شما امكان ميدهد تا كاراكترهاي بين المللي را با استفاده از تركيب Ctrl  Alt  و يك كليد ديگر از كليدهاي كيبورد تايپ كنيد.

همچنين ميتوانيد بين طرحهاي U.S. English  ياGerman  انتخاب كنيد. ويندوز به شما امكان ميدهد تا هر وقت كه طرحهاي چند كيبوردي را نصب نموديد بتوانيد آيكوني را در tray  سيستم قرار دهيد . بمنظور فعال كردن اين ويژگي فقط بايد نشانگر Enable  در پنجره تسك بار را كه در انتهاي جدول Keyboard Properties Language  قرار دارد تيك زنيد.


  چرا در برخي سيستمها هنگام انجام عمل Shut Down، سيستم Restart مي‌شود؟

از طريق دكمهStart  گزينه RUN  را انتخاب نموده و در كادر باز شده عبارت Msconfig  را تايپ نموده و دكمه Enter را بزنيد. سپس به قسمت Advanced رفته وگزينهDisable Fast Shut Down  را علامت بزنيد. اين مشكل برطرف خواهد شد.


  به هنگام نصب RAM   به ميزان 1 گيگا بايت يا بالاتر سيستم دچار مشكل مي‌شود و اشكالاتي نظير عدم نصب كارت گرافيكي و يا پيغامInsufficient Memory  صادر مي‌كند. دليل چيست؟

سيستم عامل ويندوز ME و 98 قادر به آدرس دهي RAM  حداكثر تا ميزان 768 مگا بايت مي‌باشد. براي حل اين مشكل بايد تغييرات زير را در فايل System.ini اعمال كنيد. از قسمت Start  گزينه Run `را انتخاب نماييد و سپس فايل System.ini  را تايپ نماييد.  در قسمت 386 ]Enh[  سطر زير را اضافه كنيد: 30000 MaxPhysPage= و در قسمت]vcache[  دو سطر زير را اضافه نماييد:
 882425= MinFileCache
633625=MaxFileCache
و پس از اعمال تغييرات فوق و ذخيره كردن آن سيستم را يك بار Restart  نماييد.

+ نوشته شده در  ساعت 10:51  توسط حمید  | 

191

 آيا سيم صدا كه در جعبه سي دي رام ويا سي دي رايتر است خيلي مهم است و اگر نباشد چه مي‌شود؟
 

اين سيم براي اين است كه وقتي سي‌دي صوتي (Audio)  در دستگاه قرار مي‌گيرد بدون نياز به ويندوز و همين‌طور Player مخصوص، با زدن دكمهPlay  روي سي‌دي رام بتوانيد سي‌دي‌ را گوش كنيد. يك سر اين سيم به پشت سي‌دي‌رام و يا رايتر و سر ديگر آن بر روي كارت صدا و يا مادربرد (در صورت آنبورد بودن) كه همان CD IN  است وصل مي‌شود. در كل اهميت چنداني ندارد چون تمام‌Player ‌هاي ويندوز، سي‌دي‌هاي اوديو را به صورت ديجيتال خوانده و پخش مي‌كنند.


   مادربرد من ماهي يك باطري تمام مي‌كند، علت چيست؟

به احتمال خيلي زيادIC Bios  دستگاه شما خراب است و مشكل دارد. اگر مادربرد شما داراي گارانتي است، آن را به تعميرگاه مربوط ببريد. اگر ندارد، تعميركاران قطعات كامپيوتري مي‌توانند آن را درست كنند.


 چرا وقتي رويpaint  ويندوز كليك مي‌كنم هيچ اتفاقي نمي‌افتد؟

به نظر مي آيد سيستم شما آلوده به ويروس است. اگرpaint  اجرا نمي‌شود، احتمالا فايلexe  آن خراب شده و يا پاك شده است. به مسير زير برويد و ببينيد فايلexe  وجود دارد يا خير. اگر بود روي آن دابل كليك كنيد و ببينيد باز مي‌شود يه نه. اگر باز نشد بايد سيستم را ريپير كنيد.
 C:WINDOWSsystem23mspaint


 چرا پس از عوض كردن ويندوز، كامپيوترم به طور اتوماتيك خاموش نمي‌شود؟ توضيح آن كه همه مراحل براي خاموش شدن انجام مي‌شود ولي در پايان بايد كليد پاور را نگه دارم تا خاموش شود.

در بعضي مواقع اين مشكل بعد از Upgrade كردن درايو كارت گرافيك به‌جود مي آيد. اگر شما هم چنين كرده‌ايد،  آن را به حالت قبل برگردانيد. اميدوارم مشكل حل شود.


  وقتي Photoshop را باز مي‌كنم روي صفحه سازندگان برنامه مدت خيلي زيادي مي‌ماند. راهي هست كه اين مرحله از بين برود؟ خيلي وقت‌ها در همين مرحله بعد از مدت‌ها انتظار سيستم بكلي قفل مي‌كند.

ابتداي اجراي برنامه زماني كه اسامي سازندگان برنامهPhotoshop  در حال نمايش است، كليدalt  را نگه داريد و سپس روي صفحه اسامي كليك كنيد. اين عمل باعث مي‌شود نمايش اسامي تمام شود.اگر بيشتر مواقع دستگاه شما هنگ مي‌كند احتمالا تنظيمات برنامه فتوشاپ شما به‌هم ريخته است. مجددا آن را از روي سي دي نصب كنيد.


 آيا اين مكان وجود دارد كه ويندوز ايكس پي را بدون فرمت كردن درايو نصب كرد؟

بله چنين گزينه‌‌اي هنگام نصب ويندوز وجود دارد. در ابتداي نصب ويندوز پس از مشخص كردن درايوي كه مي‌خواهيد ويندوز را نصب كنيد از شما سوال مي‌شود كه آيا درايو را با فرمت 32 FAT يا NTFS فرمت كند، يا اين‌كه درايو را تغيير دهد. با اين انتخاب درايو فرمت نشده و محتويات قبلي آن باقي مي‌مانند.


 رايانه من خود به خود روشن مي‌شود. چگونه مي توانم از اين كار جلوگيري كنم؟

براي اين كار ويندوز خود را دوباره راه‌اندازي نماييد. در ابتداي بوت شدن سيستم كليدDelete  را فشار دهيد تا واردSetup اوليه ويندوز شويد. منوي‌هاي اين قسمت بسته به نوع مادربرد شما متفاوت خواهند بود. قسمت مربوط به كنترل منيع تغذيه (مثلا  (Power Management يا بوت شدن سيستم را بيابيد. در اين قسمت تنظيماتي براي روشن شدن سيستم با حركت ماوس، فشرده شدن كليدهاي صفحه كليد، زنگ زدن تلفن و موارد مشابه وجود دارد. براي جلوگيري از روشن شدن سيستم تمامي اين تنظيمات را غيرفعال كنيد. تغييرات را ذخيره كنيد و از setup  خارج شويد.


  براي فعال كردن hibernation  در ويندوزxp چه كاري بايد انجام داد؟

Hibernate گزينه‌اي است كه مي توان در موقع خاموش كردن كامپيوتر اطلاعات حافظه را روي ‌هارد نوشت تا پس از روشن كردن دوباره اين اطلاعات به حافظه منتقل شده و اجراي برنامه‌ها ادامه يابد.  براي فعال كردن اين گزينه درcontrol panel روي‌ performance and maintenance كليك كرده و سپس Power options را انتخاب نماييد. در پنجره‌اي كه باز مي‌شود به قسمتHibernate  رفته و Enable hibernation را علامت بزنيد. براي اين كار بايد به اندازه ظرفيت RAM  روي درايو ويندوز فضاي خالي موجود باشد.  براي hibernate كردن دستگاه هم در منوي شروع روي Turn off computer  كليك كنيد. اگر كليدshift  را نگه داريد گزينه standby تبديل hibernate  مي‌شود و با كليك روي آن ويندوز به حالت hibernate مي‌رود.


 چگونه مي‌توان از نسخه ويرايش سيستم عامل ويندوز 98 آگاه گرديد؟

براي تشخيص اينكه آيا سيستم عامل نصب شده روي كامپيوتر First Edition مي‌باشد يا Second Edition، مي‌توانيد مقابل اعلان داس ويندوز (DOS Prompt) دستور Ver را تايپ نماييد. اگر تاريخ توليد سيستم عامل را 1998 نشان داد سيستم عامل شما ويرايش اول مي‌باشد، ولي اگر تاريخ 2222 را نشان داد سيستم عامل شما ويرايش دوم ويندوز 98 مي‌باشد.

+ نوشته شده در  ساعت 19:8  توسط حمید  | 

190

 ويندوز آپديت استارت نمي‌شود يا مرتب قطع مي‌گردد. مشكل از كجاست؟

مشكلات فراواني مي‌توان نام برد، از جمله: 1‌  گاهي اوقات زمان windows update فايل‌هاي كليدي ويندوز بدون اين‌كه بدانيد تغيير مي‌كند. خوشبختانه، هنگام update  يك سيستم كنترلي ايجاد مي‌شود تا مسدود ساختن برنامه‌هاي اصلاحي مخرب امكان پذير شود. اگر ويندوزXP داريد، برنامهSystem Restore  را يكبار اجرا كنيد. 2‌  مشكل ممكن است در گوشه‌اي از سخت افزارها يا نرم افزارها نهفته باشد. جهت بررسي در اين زمينه، بايد با استفاده از حالت safe mode جستجو را آغاز كنيد، روشي كه در آن ويندوز با ناديده گرفتن برنامه‌هايstart ‌up، اجرا مي‌شود و از كنار تمامي سخت افزارها بجز صفحه كليد، ماوس و مانيتور مي‌گذرد، و به درايو گرافيكي شما كاري ندارد. 3‌  مشكل در يكي از فايل سيستم‌هاي ويندوز باشد. پيش از فرمت مجدد هاردديسك سيستم را با سي دي ويندوز بوت كرده و يك بار repair  را اجرا كنيد.  در چه مواقعي Buffer under run proo  به وجود مي‌آيد و چگونه اين مشكل حل مي‌شود؟

يكي از بزرگترين مشكلاتي كه گاهي اوقات پيش مي‌آيد، در زمان رايت يك سي‌دي همزمان با  مشغول بودن سيستم در حين انجام كار ديگري اتفاق مي‌افتد. يا وقتي كه يك Source را با سرعت پايين براي عمل رايت مي‌فرستيم. زماني كه عمل رايت شروع ميشود مبنا بر اين قرار داده شده است تا اطلاعات هميشه آماده و در دسترس رايتر باشد. اگر براي لحظه‌اي جريان اطلاعات قطع گرددbuffer under run  رخ ميدهد كه در نتيجه عمل رايت ناموفق و مديا (ديسك سي دي) غير قابل استفاده ميگردد.

براي كاهش اين مشكل همه سي‌دي‌رايتر‌هاي پيشرفته مجهز به يك بافر (حافظه موقت) داخلي مي‌باشند كه اطلاعات ورودي به سي دي رايتر ابتدا آنجا ذخيره و بعد از پر شدن آن عمل رايت صورت ميگيرد در نتيجه عملا ارتباط رايتر از Source با سرعت پايين جدا شده و در  بافر ارتباط برقرار مي‌كند. در حقيقت Buffer under run proof تكنولوژي است كه به رايترهاي جديد اضافه شده تا در مواقع يكه كه ميزان اطلاعات بافر رايتر از حد مجاز كمتر (buffer under run) شد عمل رايت متوقف شود و تا زماني كه بافر مجددا پر نشود عمل رايت دنبال نخواهد شد و بدين وسيله از خراب شدن سي دي در زمان رايت جلوگيري مي‌شود.


   چگونه مي‌شود از ذخيره شدنDLL ها بطور دائم جلوگيري كرد؟

ويندوز اكسپلورر DLL يا Link Libraries Dynamic  را براي يك دوره زماني حتي پس از اين‌كه كار با آنها تمام شده است در حافظه نگه مي‌دارد، كه مي‌تواند باعث كم شدن بازدهي كامپيوتر شما شود. براي حل مشكل در منوي Run دستور regedit را تايپ كنيد، سپس به مسير زير برويد.

HKEY-LOCAL-MACHINE/
‌ُ‌SOFTWARE‌ُ‌ MICROSOFT
ُ‌CURRENT‌WINDOWS
  VERSION‌ُ‌ EXPLORER

يك sub key با نام Always Unlocal DLL بسازيد و به آن مقدار 1 بدهيد تا ويندوز را از نگهداري DLL‌ها در حافظه باز داريد. ويندوز را restart كنيد تا تغييرات لازم انجام پذيرد.

 مي‌خواستم تفاوت‌هاي موس‌هاي قديمي و جديد و كارايي آنها را برايم توضيح دهيد.در گذشته حركت موس از طريق يك توپ كوچك درون آن (در موسهاي غلتكي) رديابي مي‌شد. پرز و مواد زائد بطور ناخواسته به اين توپي مي‌چسبيد و باعث مشكلاتي از قبيل پايين آمدن دقت موس و كندي حركت آن مي‌شد.
موس‌هاي نوري شامل يك لامپ LED و يك دوربين كوچك براي گرفتن تصاوير از سطحي كه موس بر آن حركت مي‌كند، مي‌باشد. استفاده از اين موس‌ها آسان تر است زيرا نياز چنداني به موس پد ندارد. اما موس‌هاي نوري روي هر سطحي كار نمي‌كنند. بنابراين موس‌هاي ليزري روي كار آمدند كه بجايLED  براي منعكس كردن تصاوير براي دوربين، از ليزر استفاده مي‌كنند. ليزر قادر است جزئيات بيشتري از ميدان حركت موس بگيرد، و از اين رو با انواع بيشتري از سطوح سازگار مي‌باشد و به‌‌طور‌كلي نسبت به موس‌هاي نوري دقيق‌تر است. موس‌هاي نوري براي استفاده‌هاي روزمره مناسب هستند، ولي همه موس‌هاي پيشرفته امروزي كه براي بازي‌ها به فروش مي‌رسند، از تكنولوژي ليزري بهره مند هستند.


 
  لطفا من را در مورد تغيير عكس لوگوي باياس راهنمايي فرماييد.

در بعضي از مادربردها كه قابليت آپگريد باياس را دارند اين امكان وجود دارد. طريقه عوض كردن اين عكس به اين صورت است كه در سي‌دي‌ همراه مادربرد نرم‌افزاري وجود دارد با نام‌هاي مختلف مثلا Bios logo manager  و يا Bios logo changer  و .... كه به وسيله آن مي‌توانيد از داخل ويندوز عكس لوگوي باياس را عوض كنيد. البته هر عكسي را نمي‌توانيد قرار دهيد و بايد عكس‌ها را هم از سايت اصلي مادربرد و همان جايي كه فايل باياس قرار مي‌گيرد دانلود كنيد.


 
 چگونه مي توان پسوند فايل‌ها را ديد؟

براي اين كار به   Control Panel سپس بهFolder Options  برويد. به لبه View  برويد و علامت قسمت  Hide extensions for known file types  را بر داريد.
+ نوشته شده در  ساعت 19:5  توسط حمید  | 

188

 لطفا دربارهRSS كمي‌ توضيح دهيد.
ساده‌ترين راه براي دسترسي به اخبار است. بيشتر وب سايت‌هاي بزرگ از اين روش براي ارسال خبر و لينك به كاربران خود استفاده مي‌كنند. وب سايت تامين‌كننده خبر، لينك خبر مورد نظر و شرح كوتاهي از آن را توسط يك فايلxml روي وب سايت خود قرار مي‌دهد. كاربران توسط برنامه‌هاي خبرخوان يا با استفاده از صفحات وب اين اخبار را مي‌بينند و مي‌توانند به استفاده از لينك خبر به منبع اصلي آن خبر دسترسي پيدا كنند.


  چگونه مي‌توان يك ايميل gmail     را حذف كرد؟

براي اين كار پس از ورود به ايميل خود رويsettings  در بالاي صفحه كليك كنيد. سپس وارد accounts  شده روي   google account settings   كليك كنيد. در اين قسمت رويdelete gmail service   در ستون سمت چپ كليك كنيد. اطلاعات درخواستي را وارد كرده و i want to remove gmail from my account  قسمت yes   را علامت بزنيد. روي   remove gmail   كليك كنيد تا ايميل شما حذف شود.
  


 براي اينكه برنامه‌هاي در حال اجرا در كامپيوتر بعد از خاموش و روشن كردن مجددا ادامه يابد، چه بايد كنم؟

به   control panel   برويد و power option     را باز كنيد. در اين پنجره به تب Hibernate   رفته و گزينه  Enable Hibernating  را تيك بزنيد. از منوي Start    گزينهTurn off computer    را انتخاب كنيد. وقتي پنجره  Turn off   باز شد كليد shift  را بگيريد . مي‌بينيد كه گزينه Standby     به  Hibernate  تبديل مي‌شود. در همين حالت روي  Hibernate  كليك كنيد. كامپيوتر خاموش مي‌شود. تفاوت خاموشي در اين حالت با حالت عادي اين است كه موقع خاموش كردن به اين روش برنامه‌هايي كه در حال اجرا باشند، بسته نمي‌شوند و هنگام روشن كردن مجدد كامپيوتر همان برنامه‌ها اجرا مي‌شوند. مثلا اگر Madia player  در حال پخش يك موسيقي است و شما در همان حالت بدون اينكه Madia player   را ببنديد، كامپيوتر راHibernate  كنيد، وقتي دوباره كامپيوتر را روشن كنيد ادامه همان موسيقي از Madia player  پخش مي‌شود .  چگونه مي‌توان از  Registry  يك  Backup  تهيه كرد؟

قبل از هرگونه تغيير در رجيستري يك نسخه پشتيبان از آن تهيه كنيد. براي ايجاد اين نسخه از رجيستري خود ابتدا در قسمت run    از منوي شروع برنامه  regedit  را اجرا كنيد. سپس در اين برنامه در منوي  file  روي گزينه  Export  و در قسمت   Export range    گزينه  All  را انتخاب كرده و سپس دكمه  Save  را كليك كنيد تا نسخه پشتيبان از رجيستري شما تهيه شود.


 آيا نوشته‌هايي كه توسط صفحه كليد تايپ مي‌شود، جايي ذخيره مي‌شود؟ مي‌خواهم پسوردم را كه فراموش كرده‌ام، پيدا كنم.

كليدهايي كه روي صفحه كليد فشار مي‌دهيد، در  Buffer  ذخيره مي‌شوند. بافر هم در RAM  قرار دارد. اطلاعات  RAM  با هر ريست كردن پاك مي‌شود. پس كليد‌هاي فشرده شده در ‌هارد ذخيره نمي‌شوند.


 زمان  rename  كردن فايل‌هايم پيغامي‌ ظاهر مي‌شود كه ممكن است فايل آسيب ببيند و ديگر اجرا نشود. فكر مي‌كنيد مشكل از كجاست؟

به   Control Panel   برويد و روي     folder option كليك كنيد. در لبهview      گزينهhide extension for
 known file type را فعال كنيد. به اين ترتيب در هنگام تغيير نام فايل‌ها فقط نام آن‌ها تغيير مي‌كند و پسوند آن‌ها به حالت قبلي خود باقي مي‌ماند و مشكل شما برطرف خواهد شد.


 پس از نصب مجدد ويندوزXP  ديگر صدا ندارم. لطفا راهنماييم كنيد.

به احتمال زياد كارت صداي شما نصب نيست يا شناسايي نشده است. روي  My Computer  كليك راست كنيد و گزينهProperties  را انتخاب كنيد.

سپس به زبانه Hardware  برويد و بعد گزينه  Device Manager  را كليك كنيد. ببينيد كارت صدا نصب هست يا نه. اگر بلندگو هاي خاكستري علامت تعجب دارند به اين معني است كه كارت صدا بد نصب شده و اگر علامت سوال زرد رنگ هست يعني اصلا نصب نشده است.

در دو حالت بايد سي‌دي كارت صدا را پيدا كنيد و مجددا نصب كنيد. چون معمولا كارت هاي صدا  onboard   هستند احتمالا بايد از  سي‌دي مادربورد استفاده نماييد. اگر مشكلي در نصب نبود به قسمت Sound Manager  يا Master Volume برويد و ببينيد مربع Mute all  علامت نخورده باشد.


چگونه مي توان يكي از درايوهاي ويندوز را مخفي كرد؟


آسانترين حالت اين است كه ابتدا در  run  بنويسيدgpedit.msc   و كليك كنيد. سپس به مسير زير رفته
Windows Explorer-
Hide these specfied
 drive in my computer
و دوبار كليك كنيد. از صفحه باز شده  enable  را انتخاب و از وسط صفحه درايوي را كه مي خواهيد مخفي شود، انتخاب و ok  كنيد .

ازطريق Computer Management و Registry  هم مي توان اين كار را كرد.
+ نوشته شده در  ساعت 19:2  توسط حمید  | 

187

 

 حاشيه‌هاي نام آيكن‌هاي دسكتاپ آبي شده كه با برداشتن تيك گزينه Lock Web Items On desktop هم مشكل برطرف نمي‌شود. چطور مي‌شود اين حاشيه آبي را برداشت؟

روي دسكتاپ كليك راست و روي گزينهProperties  و روي تب دسكتاپ كليك كنيد. سپس روي كليدCustomize Desktop  كليك و آنجا روي تب Web  كليك كنيد. حالا در كادرWeb pages هرقدر چك مارك اگر زده شده باشد، همه چك مارك‌ها را برداريد. هيچ گزينه اي نبايد چك مارك داشته باشد. بعد از آن كليدok  را كليك كنيد و هرجاي ديگر هم كه كليدok  داشت، كليك كنيد تا از پنجره دسكتاپProperties  خارج شويد.


  چگونه مي‌توانيم بدون هيچ نرم‌افزاري درايو‌هاي سيستم را مخفي كنيم؟

براي اين كار در قسمتrun  از منوي شروع برنامهregedit  را اجرا كنيد و به مسيرهاي زير برويد.
ُُ‌Software‌HKEY- CURRENT-USER
ُWindowsُMicrosoft
Policiesُ ExplorerُCurrentVersion

در قسمت سمت راست صفحه راست كليك كنيد و new را و بعد از آنdword value را انتخاب كنيد و نام آن را NoDrives  بگذاريد. بعد از تايپ نام، دو بارEnter را فشار هيد تا صفحه edit dword value  باز شود.  در قسمت base  صفحه گزينه دوم يعنيdecimal  را انتخاب كنيد. براي مخفي كردن هر درايو، عددي خاصي وجود دارد كه شما بايد اين اعداد را در قسمت value data  بنويسيد. در زير ليستي از اعداد با نام درايو داده شده است.
D=8,E=16,F=32,G=64,H=128,Decimal:A=1,B=2,C=4
همانطور كه ملاحظه مي‌كنيد عدد مربوط به هر درايو تواني از عدد 2 است. اگر درايو‌هاي بيشتري داريد همين مسير را دنبال كنيد. براي بازگرداندن درايو‌هايتان هم مي‌توانيد كارهاي بالا را تكرار كنيد فقط  به جاي اعداد بالا در value data مربوط بهdecimal  يا hexadecimal  عدد 0 را بنويسيد.


  لطفا راه‌هاي موثر صرفه‌جويي در مصرف باتري كامپوتر‌هاي لپ تاپ  را توضيح دهيد.

راه‌هاي صرفه جويي در مصرف برق لپ‌تاپ عبارتند از:1- كم كردن نور صفحه نمايش 2- غير فعال كردن كارت شبكه و كارت شبكه بي‌سيم با استفاده از دكمه‌هاي تركيبي-3 Function  خارج كردن كارت‌هاي اضافي PCMCIA  در صورتي‌كه از آنها به عنوان مودم يا كارت شبكه ياTV Tuner  و .... استفاده مي‌كنيد.4- استفاده از حالت‌هاي بهينه(Schema)  در كنترل پنل و در قسمت Power Options  و در تب-5 Power Schemes  استفاده محدود از وسايلي كه از طريق پورتUSB به سيستم متصل مي‌شوند6- استفاده نكردن ازCD يا DVD-ROM  چون انرژي زيادي مصرف مي‌كنند7- كم كردن صدا 8- غير فعال كردن امكان  Bluetooth .


  آيا در صورت فراموش كردن  Password  در ويندوزXP راه نفوذي به سيستم وجود دارد؟

همان طور كه اغلب كاربران مي‌دانندXP  امكان جالب   switchuser   را دارد كه مي‌توان محيط را براي آنuser  هاي مختلف فراهم كرد.  در اين حالت مي‌توان هنگام ظاهر شدن منوي كاربران در ابتدا دوباره  كليد‌هايCtrl+Alt+DELET  را فشار دهيد و سپس در قسمت خالي كلمهAdministrator  را تايپ كرده و قسمت Password   را خالي بگذاريد وok   را بزنيد و وارد سيستم شويد. به اين طريق مشكل فراموشي رمز برطرف مي‌شود. البته اين به شرطي است كه رمز administrator   را تغيير نداده باشيد.


 چگونه مي‌توان گزارش‌دهي خطاها را در ويندوز  xp  متوقف كنيم؟

ويندوزXP   به محض برخورد با هر خطا درصدد گزارش آن برمي‌آيد. براي حذف اين عمليات اين مراحل را طي كنيد: ابتدا درControl panel  روي گزينه system  كليك كنيد سپس به زبانهAdvanced  رفته و روي گزينهreporting error   كليك كنيد حال گزينه Disable error reporting  را علامت بزنيد و با انتخاب   ok   از سيستم خارج شويد. از اين پس گاه‌‌و‌‌بيگاه با اين پنجره روبه‌رو نخواهيد شد.


 رم رايانه من 256 است ولي در قسمتProperties  كامپيوتر 224 درج شده. چگونه اين اتفاق روي داده است؟

به احتمال زياد كارت گرافيك شما Onboard ‌است. كارت‌هاي گرافيك Onboard  از رم سيستم به عنوان حافظه كارت گرافيك خود برمي‌دارند. اين كار توسط مادربرد انجام شده و در ويندوز انجام نمي‌شود. پس كارت گرافيكOnboard  شما 32مگابايت از 256 مگابايت را برداشته است

+ نوشته شده در  ساعت 19:0  توسط حمید  | 

186

 در هنگام اتصال به اينترنت با پيغام خطاي 678 مواجه مي‌شوم. چگونه مي‌توان اين مشكل را حل كرد؟

دلايل مختلفي براي اين مشكل وجود دارد. ابتدا از سالم بودن كابلي كه به مودم وصل شده است اصمينان حاصل كنيد. موارد زير را انجام دهيدو در بعد از انجام هر كدام چك كنيد كه آيا مشكل حل شده است يا خير.

 اگر داراي مودم external  هستيد آن را خاموش كرده و بعد از حدود 2 دقيقه دوباره روش نماييد.

 مودم را uninstall  كرده و دوباره نصب نماييد. براي اين كار روي My computer كليك راست كرده، properties را انتخاب كرده و به قسمت Hardware رفته و روي Device Manager كليك كنيدModem . را پيدا كرده روي آن كليك راست كنيد و روي uninstall  كليك كنيد.

سپس Ok و در پاسخ به سوال yes را فشار دهيد. ويندوز را دوباره راه اندازي نماييد و مودم را دوباره نصب كنيد.
 يك connection جديد براي اتصال به اينترنت ايجاد نماييد. براي اين كار در منوي شروع و در قسمت settings روي‌
 network connections كليك كنيد. در پنجره اي كه باز مي‌شود روي  create a new connection كليك كرده و مراحل را براي اتصال به اينترنت با استفاده از مودم ادامه دهيد.

 در قسمت run از منوي شروع دستور netsh winsock reset را اجرا نماييد.

 اگر از فايروال استفاده مي‌كنيد آن را غيرفعال كنيد.

 فايل‌هاي موقتي IE را حذف نماييد. براي اين كار در برنامه Internet Exploer در منوي Tools روي Internet Options كليك كرده و در قسمت general روي Delete files كليك كنيد.

 سيستم را به طور كامل ويروس يابي نماييد.

 ويندوز را در حالت safe mode with networking راه اندازي نماييد. در اين حالت اتصال به اينترنت را بررسي نماييد.


 هنگامي كه به اينترنت وصل مي شوم در برنامهInternet Explorer  در هنگام ديدن بعضي از سايت ها  Pop-up blocker  از باز شدن بعضي پنجره‌ها جلوگيري مي‌كند. چگونه مي توان آن را حذف كرد؟

وجود pop-up blocker  در باز نشدن پنجره هاي غير مفيد معمولا مفيد است! با كليك كردن روي نوار زرد رنگ بالاي صفحه و انتخابAllow pop-up  مي‌توانيد به طور موردي پنجره دلخواه خود را ببينيد. اگر هم مي خواهيد كلاpop-up blocker  غير فعال شود در برنامهInternet Explorer  در منوي Tools رويInternet Options  كليك كنيد. سپس در پنجره اي كه باز مي شود به قسمت security  رفته و روي Internet  و بعدCustom Level  كليك كنيد.

در پنجره جديد تقريبا در اواخر تنظيمات گزينه Use pop-up blocker  را يافته و Disable  را در زير آن انتخاب نماييد. با دوبار كليك روي ok تغييرات ذخيره مي‌شود.


 چرا بعضي مواقع نرم‌افزاري را كه قبلا نصب آن با موفقيت انجام شده، براي بار ديگر نصب نمي‌شود؟

چند حالت ممكن است اتفاق افتاده باشد:

1-  نرم‌افزار محدوديت نصب دارد. مثلا بعد از پنج بار غير فعال مي‌شود.

2- نرم‌افزار محدوديت زمان در نصب داشته باشد. مثلا هر شش ماه يك‌بار اجازه نصب مي‌دهد.

3- نرم‌افزار با سيستم عامل دستگاه هم‌خوان نباشد.

4- نرم‌افزار داراي قفل شكسته شده باشد. در اين مواقع بعضي از آنتي ويروس‌ها حساس هستند. براي نصب، آنتي ويروس‌ها را Disable  كنيد و بعد از نصب و باز كردن قفل، دوباره آنها را Active  نماييد.


 تازگي‌ها وقتي رويTaskBar  راست كليك مي‌كنم گزينهTask Manager  غير فعال است. در ضمن وقتي alt+ctrl+del  را مي‌زنم پيغام مي‌دهد. لطفا راهنماييم كنيد.

Task Manager has been

disabled by your

a dministrator

به احتمال زياد سيستم شما ويروسي شده است. آن را ويروس يابي كنيد. اين روش به شرطي جواب مي‌دهد كه شماAdmin  سيستم باشيد .

براي فعال ساختنTask Manager در Run  عبارتGpedit.msc  را تايپ كنيد وEnter  را فشار دهيد  و سپس به اين مسير برويد:

User Configuration
Administrative Templates
System

حالا زير شاخه System  روي Ctr+Alt+Del  كليك و سمت راست صفحه Group Policy  روي Remove Task Manager  دابل كليك و در تب Setting  گزينه Disable را انتخاب كنيد.

 بعد OK  را كليك كنيد و پنجره Group Policy را ببنديد.


 مي‌خواستم بدانم چرا وقتي به اينترنت وصل مي شويم مثلا سرعت 50 كيلوبايت برثانيه است، ولي هنگام دانلود بعضي فايل‌ها سرعت حدود يك دهم اين مقدار است و حتي در بعضي مواقع كمترازاين مقدار؟

سرعت اتصال شما بر حسب كيلو بيت بر ثانيه و سرعت دانلود بر حسب كيلوبايت در ثانيه است.

هر بايت 8 بيت است. پس اگر سرعت اتصال را بر 8 تقسيم كنيد حداكثر سرعت دانلود بر حسب كيلو بايت به‌دست مي‌آيد.

+ نوشته شده در  ساعت 18:56  توسط حمید  | 

185

 
تعدادي فايل autorun.inf در ويندوز من ظاهر شده اند به طوري كه در هنگام باز كردن درايو‌ها با پيغام خطا مواجه مي‌شوم و بايد با كليك راست و انتخاب گزينهopen آن‌ها را باز كنم. همچنين نمي‌توانم اين فايل‌ها را كه در تمام ‌درايو‌ها وجود دارند را پاك كنم. لطفا مرا راهنمايي كنيد.

ويروس‌هاي مختلفي وجود دارند كه باعث چنين مشكلي مي‌شوند. بهترين كار اين است كه ويروس ياب خود را بروز كرده و ويندوز را در حالتsafe mode  راه اندازي نماييد و تمام ‌سيستم را ويروس يابي كنيد. همچنين مي‌توانيد از طريق آدرس:‌   http://www.analogx.com/contents/ download/system/sdefend.htm

نرم افزاري براي حذف ويروس‌هاي autorun دانلود نماييد.

درنهايت براي از بين بردن دستي مشكل، كارهاي زير را انجام دهيد.

1- كليد‌هاي ctrl ، Alt وdelete  را فشار دهيد و رويTask Manager  كليك كنيد.

2- در قسمتprocesses  اگر پردازه اي به نامwscript.exe  وجود دارد روي آن كليك راست كرده وEnd Process را فشار دهيد.

3- در قسمت Processes  روي explorer.exe  كليك راست كرده و End Process را فشار دهيد.

4- درTask Manager در منوي file  روي (NewTask(run  كليك كرده و cmd  را وارد كنيد.

5- در پنجره اي كه باز مي‌شود دستور

del c:‌ُautorun.* /f /s /q /a را وارد نماييد. براي تمام درايوهاي ديگر هم نام آن‌ها را به جاي c: وارد نموده و دستور را تكرار كنيد.

6- درTask Manager  در منويfile  روي (New Task(run كليك كرده و regedit  را وارد كنيد.

7-  در پنجره اي كه باز مي‌شود به مسير زير برويد.

ُ‌HKEY- LOCALMACHINE ُMicrosoft‌ُWindows‌SOFTWARE NT‌ُCurrentVersion‌ُWinlogon
8- در اين مسير مقداري به نامUserinit  وجود دارد.اگر ويندوز در درايو C: باشد اين مقدار بايد

C:‌ُ‌WINDOWS‌ُ‌system23‌ُ‌userinit.exe

باشد. اگر اين مقدار صحيح نيست آن را درست كنيد.


 مانيتور من در هنگام اجراي يك بازي پيغام out of range  براي مانيتور مي‌دهد. مشكل چيست؟

دليل بروز چنين خطايي اين است كه مانيتور شما در هنگام تغيير تنظيمات صفحه نمايش فركانس مورد نظر را پشتيباني نمي‌كند.

اگر در اثر اجري يك برنامه يا تغيير دستي فركانس اين پيغام خطا ظاهر شد و صفحه به حالت معمولي برنگشت كامپيوتر را restart  نماييد.

در ابتداي بالا آمدن ويندوز كليد 8F را فشار دهيد. پس از ظاهر شدن منوي انتخاب گزينه safe mode را انتخاب نماييد. بعد از بالا آمدن ويندوز رويdesktop  كليك راست كرده و رويproperties  كليك كنيد.

در پنجره اي كه باز مي‌شود به قسمت settings  برويد. در اين قسمت روي Advanced  كليك كنيد و به قسمت Monitor  برويد.

در زير screen refresh rate  مي‌توانيد فركانس پايين تري براي مانيتور انتخاب نماييد. كه توسط مانيتور پشتيباني شود. پنجره‌ها را با ok  ببنديد و ويندوز راrestart  نماييد تا در حالت نرمال ويندوز شروع به كار نمايد. 


 چه طور مي‌توان اكس‌پي و ويستا را كنار هم نصب كرد؟

اگر ويندوزxp  روي سيستم وجود دارد ابتدا بهتر است از اطلاعات مهم خود يك نسخه پشتيبان تهيه نماييد. سپس يك پارتيشن جديد براي ويندوز ويستا ايجاد كنيد. ويندوز ويستا را نصب كنيد. پس از اين كار در هنگام بوت شدن سيستم ويندوز ويستا اين امكان را فراهم مي‌كند كه با ويندوزهاي قبلي هم بتوانيد سيستم را بوت كنيد.

اگر ويندوز ويستا روي سيستم داريد و مي‌خواهيد ويندوز xp را هم نصب كنيد كارهاي زير را انجام دهيد. در ويندوز ويستا يك پارتيشن جديد براي ويندوز xp ايجاد نماييد. ويندوز xp را در اين پارتيشن نصب كنيد.

پس از نصب ويندوزxp  دسترسي به ويندوز ويستا از بين مي‌رود. براي دسترسي مجدد به آنDVD ويندوز ويستا را درون سيستم قرار دهيد. مراحل نصب را دنبال نماييد  و پس از كليك رويInstall now  گزينهRepair your computer  را انتخاب نماييد. در مرحله بعدي پارتيشني كه ويندوز ويستا روي آن نصب شده است نشان داده مي‌شود. آن را انتخاب كرده و Next را فشار دهيد.

در پنجره بعديstartup repair  را انتخاب نماييد. روي Click here for diagnostic and repair details كليك كنيد تا تنظيمات ويندوز ويستا درست شوند. سيستم را دوباره راه اندازي نماييد تا با ويندوز ويستا بوت شود.

حال براي دسترسي به ويندوز xp مي‌توانيد نرم افزارEasyBCD را از سايت http://neosmart.net  دانلود كنيد. آن را اجرا كرده و بعد از كليك رويAdd/remove entries تنظيمات مورد نياز را در قسمت add an entry  براي ويندوزxp وارد نماييد. نوع ويندوز را 3 Windows NT/2k/XP/2k انتخاب كنيد و درايوي را كه ويندوز را در آن نصب كرده ايد به همراه يك نام كه در هنكام بوت شدن نشان داده مي‌شود را مشخص كنيد. رويadd Entry  و سپس save  كليك كنيد و سيستم را restart  نماييد. به اين ترتيب در هنگام بوت شدن سيستم مي‌توانيد ويندوز ويستا ياxp  را انتخاب نماييد.

+ نوشته شده در  ساعت 18:53  توسط حمید  | 

184

تعداد زيادي از خوانندگان در مورد انتقال اطلاعات بين دو كامپيوتر متصل به شبكه سوالاتي پرسيده اند. در اين شماره توضيح كاملي در مورد مراحل مختلف اين كار ارائه مي‌كنيم.

فرض كنيد مي‌خواهيد اطلاعات را از طريق كامپيوتر دوم از كامپيوتر اول دريافت نماييد.

مرحله اول: به اشتراك گذاشتن فايل‌ها

براي اين كار ابتدا بايد فولدر مورد نظر خود را در كامپيوتر اول كه قرار است محتويات آن به كامپيوتر ديگر ارسال شود share كنيد. براي چنين كاري روي فولدر مورد نظر راست كليك كرده و روي sharing and security  كليك كنيد. اگر براي اول بار است كه چنين كاري را انجام مي‌دهيد ويندوز به شما اخطار زير را مي‌دهد.

If you understand the security risk but want to share it without running the wizard click here
روي اين پيغام كليك كنيد. پنجره اي باز مي‌شود كه در آن اخطار ديگري داده مي‌شود.

گزينه Just enable file sharing را انتخاب كرده و ok را فشار دهيد. پس از اين كار مي‌توانيد گزينه share the folder on the network  را علامت زده و كليدok  را فشار دهيد تا فولدر مورد نظر شما به اشتراك گذاشته شود.

مرحله دوم: پيدا كردن نام كامپيوتر اول‌

براي اتصال به كامپيوتر اول از طريق كامپيوتر دوم ابتدا بايد نام كامپيوتر اول را بدانيد. براي چنين كاري روي My Computer  كليك راست كرده و روي properties  كليك كنيد. در قسمت Computer Name  و در مقابل Full Computer name  مي‌توانيد نام كامپيوتر را مشاهده نماييد. دقت كنيد نقطه انتهاي نام جزء اسم محسوب نمي‌شود.

مرحله سوم: دانستن نام يك كاربري و رمز عبور از كامپيوتر اول

نامي‌كه در ويندوزxp  با آن وارد مي‌شويد لزوما نام كاربري شما نيست. گاهي اوقات اين نام فقط يك screen name است و با user name واقعي تفاوت دارد.

براي ورود به كامپيوتر اول از طريق كامپيوتر دوم شما نياز به يك نام كاربري واقعي داريد. براي چنين كاري در كامپيوتر اول رويMy Computer  كليك راست كرده و Manage را انتخاب نماييد. در پنجره اي كه باز مي‌شود در قسمت System tools روي Local users and groups  دوبار كليك كنيد تا باز شود.

سپس روي users  كليك كنيد. به اين ترتيب در سمت راست صفحه مشخصات كاربران نشان داده مي‌شود. در ستون Name  نام كاربري واقعي مشخص شده است كه بايد از اين نام در هنگام انتقال اطلاعات استفاده نماييد. در ستون Full Name هم نامي‌كه در ويندوز نمايش داده مي‌شود را مي‌توانيد ببينيد. اگر اين ستون خالي باشد به اين معني است كه  نام نشان داده شده و نام كاربري يكسان هستند.

مرحله چهارم: انتقال اطلاعات‌

پس از انجام كارهاي بالا، براي انتقال اطلاعات در كامپيوتر دوم در قسمت run از منوي شروع ابتدا  و سپس نام كامپيوتر اول را وارد كرده و ok را فشار دهيد. براي مثال اگر نام كامپيوتر اول1 click است در قسمت run دستور1 click را اجرا كنيد. پس از اين كار در پنجره اي كه باز مي‌شود نام كاربري واقعي و رمز عبور كامپيوتر اول را وارد نماييد. با اين كار پنجره اي باز مي‌شود كه مي‌توانيد فولدر(هاي) به اشتراك گذاشته شده كامپيوتر اول را مشاهده نماييد و با ورود به آن‌ها مي‌توانيد از اين اطلاعات استفاده نماييد.


 آيا اندازه گيري سرعت كپي اطلاعات ازcd-rom  به هاردملاك درستي براي ارزيابي كارايي تقريبي پردازنده است؟

به هيچ وجه! سرعت كپي اطلاعات به سرعتCD-Rom  و به خصوص هارد ديسك وابسته است. معمولا محدوديت سرعت كپي اطلاعات وابسته به هارد است و نه پردازنده. بنابراين با چنين كاري مي توانيد كارايي تقريبي هارد را متوجه شويد.


مدتي است كه گزينهFolder Options  از منوي Tools  حذف شده است. چطور مي توان آن را برگرداند؟

براي اين كار در قسمت run از منوي شروع برنامهregedit  را اجرا كرده به مسيرهاي زير برويد.

‌ُ‌HKEY- CURRENT-USER ُMicrosoft‌ُWindows ‌Software ُ‌Policies‌ُExplorer‌CurrentVersion ‌ُ‌HKEY- LOCAL-MACHINE ُMicrosoft‌ُWindows‌Software ُ‌Policies‌ُ Explorer‌CurrentVersion
در هر كدام از اين مسيرها مقداري به نامNoFolderOptions  از نوعDword را بيابيد. براي نشان داده شدن Folder Options اين مقدار بايد صفر باشد. براي مخفي شدن Folder Options اين مقدار بايد يك باشد. براي اعمال تغييرات ويندوز خود را دوباره راه اندازي نماييد.


اگر اجزائي مثل Update Root Certificates  وWindows Messenger  درWindows Components  را به همراه Outlook Expres  و MSN Explorer از كامپوننت هاي ويندوز حذف كنيم مشكلي بوجود مي آيد؟

اگر از outlook  و messenger ويندوز استفاده نمي كنيد مي توانيد براي حذف موارد ذكر شده به control Panel  رفته و Add or remove programs را اجرا نماييد. سپس به قسمت Add/remove windows components  رفته و علامت كنار اين موارد را برداشته و Next  را فشار دهيد. با ادامه كار مي‌توانيد اين Component  ها را حذف نماييد.

+ نوشته شده در  ساعت 18:51  توسط حمید  | 

182

 وقتي مي‌خواهم يك فايل را تغيير نام دهم با اخطار زير روبه‌رو مي‌شوم و وقتي كه تغيير نام دهم فايل اجرا نمي‌شود. لطفا مرا راهنمايي كنيد.
if you change a file name extension; the file may become unusable.

به نظر مي رسد تنظيمات ويندوز شما به گونه ايست كه پسوند فايل‌ها را به همراه نام آن‌ها نشان مي‌دهد. اگر در هنگام تغيير نام فايل‌ها پسوند آن‌ها را دوباره تايپ نماييد يا در هنگام تغيير نام فايل فقط قسمت نام فايل (تا قبل از كاراكتر نقطه) را تغيير دهيد و پسوند را بدون تغيير نگه داريد چنين مشكلي رخ نمي‌دهد. براي نشان ندادن پسوند فايل‌ها هم مي‌توانيد پس از بازكردنMyComputer   به منويTools  رفته و رويFolder Options   كليك كنيد. در پنجره‌اي كه باز مي‌شود و در قسمتview   گزينهHide extensions for known file types   را علامت زده و رويok  كيك كنيد.


 كامپيوتر من قبل از بالا آمدن ويندوز صفحه‌اي باز مي كند و در آن براي ورودٌ 1F مي‌خواهد. براي حل اين مشكل چه كار كنم؟

معمولا در هنگامي كه در تنظيماتSetup  اوليه سيستم با سخت‌افزارهاي موجود مغايرتي وجود داشته باشد سيستم پيغامي را به شما نشان مي‌دهد كه براي تغيير اين تنظيمات با فشردن كليدdelete  بهsetup   رفته و تنظيمات را تغيير دهيد تا سخت‌افزار معيوب را رفع عيب نماييد. در اين حالت براي ادامه كار مي‌توانيد  1F را فشار دهيد ولي مشكل باقي مي‌ماند. بنابراين بهتر است پيغام را به دقت خوانده و براي رفع عيب اقدام نماييد تا دستگاه شما دچار مشكل نشود.


  چگونه مي‌توان  اطلاعاتي كه داخل هارد بوده و پاك شده بازيابي كرد؟

يكي از اين نرم‌افزار‌هاeasy recovery   است. نسخه كامل اين نرم‌افزار را مي‌توانيد از فروشندگان نرم‌افزار تهيه نماييد. پس از نصب و اجراي اين نرم‌افزار رويdata Recovery   كليك كنيد. پس از اين كار اگر اطلاعات شما در اثر فرمت كردن حذف شده اند رويFormat Recovery   و اگر به صورت معمول آن‌ها را حذف كرده ايد رويDeleted Recovery   كليك كرده و مراحل را دنبال نماييد. اين نرم‌افزار فايل‌هاي قابل بازيابي را (البته گاهي اوقات با نام‌هاي ديگر) پيدا كرده و مي‌توانيد فايل‌هايي را كه مي‌خواهيد بازيابي نماييد مشخص كنيد. دقت كنيد مسيري كه براي ذخيره فايل‌ها مشخص مي كنيد بايد در درايوي به جز درايوي باشد كه در آن فايل‌هاي حذف شده قرار داشته اند.


  پس از نصب ويندوز اطلاعاتMy Document   پاك شده اند. آيا راهي براي بازگرداندن آن‌ها وجود دارد؟

با استفاده از نرم‌افزارهاي بازيابي اطلاعات مي‌توانيد چنين كاري را انجام دهيد. در ويندوز براي اين‌كه با حذف ويندوز فايل‌هايMy Documents  حذف نشوند مي‌توانيد مسيرMy Documents   خود را به درايو ديگري تغيير دهيد. براي اين كار رويMy Documents   كليك راست كرده وProperties را انتخاب نماييد. در پنجره‌اي كه باز مي‌شود در قسمتTarget  رويMove  كليك كرده و مسير جديد را مشخص نماييد. به اين ترتيب فايل‌هايي كه درMy Documents  ذخيره مي كنيد در درايوي غير از درايو ويندوز ذخيره مي‌شوند.

+ نوشته شده در  ساعت 18:47  توسط حمید  | 

181

 چگونه مي‌توان سرعت واقعي اينترنت را فهميد؟

براي فهميدن سرعت اتصال به اينترنت نرم‌افزارها و سايت‌هاي مختلفي وجود دارد. براي مثال مي‌توانيد از سايت‌هاي زير براي اطلاع از سرعت اينترنت خود استفاده نماييد.

 www.petitiononline.com/sos2802/petition.html0

در اين سايت رويRun Test   كليك كرده تا سرعت اتصال خود به اينترنت را با رنگ قرمز رنگ و در مقابل نوشتهyour throughput  مشاهده نماييد.

http://bandwidthplace.com  براي محاسبه سرعت اينترنت خود رويstart كليك كنيد.

http://www.speakeasy.net/speedtest 

در اين سايت در پايينchoose a server  روي يكي از گزينه‌ها كليك كنيد.

http://us.mcafee.com/ root/speedometer/default.asp

رويclick here to test now  كليك كنيد.


 گاهي اوقات وقتي مطلبي را از اينترنت درword   كپي مي كنم مطالب به هم مي ريزند و ابتدا و انتهاي جمله‌ها با هم قاطي مي شوند. براي رفع مشكل چه بايد كرد؟

پس از كپي كردن مطالب آن‌ها را انتخاب كرده و در منويFormat   رويParagraph   كليك كنيد. در پنجره اي كه باز مي‌شود در قسمتIndents and spacing  و در زيرgeneral   در مقابلDirection   گزينهRight-to-Left   در مقابلAlignment   گزينهRight   را انتخاب نماييد. به اين ترتيب متون فارسي و همچنين فارسي و انگليسي مرتب مي‌شوند.


 چطور مي‌توان روز اول هفته درmicrosoft outlook   بهsaturdayتغيير داد و چطور ميتوان از اين نرم‌افزار به عنوان صندوق پستي استفاده كرد؟

براي تغيير روز شروع هفته درMicrosoft Outlook   پس از اجراي برنامه در منويTools  رويOptions   كليك كنيد. در پنجره اي كه باز مي‌شود و در بخشPreferences  در قسمتCalendar  رويCalendar options  كليك كنيد. در پنجره اي كه باز مي‌شود مي‌توانيد روز اول هفته را در مقابل First day of week  تعيين كنيد. همچنين در بالاي اين قسمت با علامت زدن روزهاي كاري هفته مي‌توانيد روزهاي تعطيل هفته را نيز مشخص نماييد. براي استفاده از نرم‌افزارoutlook   هم بايد  ايميل شما قابليت كاركردن با نرم‌افزارoutlook  را داشته باشد. تنظيماتoutlook  بسته به نوع ايميل شما متفاوت خواهد بود. 

+ نوشته شده در  ساعت 18:44  توسط حمید  | 

180

 چگونه مي‌توان ويندوز را در حالتSafe Mode   اجرا كرد؟

براي اين كار در ابتداي بالا آمدن ويندوز كليد  F8 را فشار دهيد تا ليستي براي انتخاب انواع حالت‌هاي ويندوز نشان داده شود.  در اين ليستSafe Mode   ياSafe Mode with networking   را براي داشتن شبكه انتخاب نماييد تا ويندوز شما در حالتSafe Mode   بوت شود.

براي بوت‌شدن ويندوز در حالت معمولي هم بايد start windows normally   را انتخاب نماييد. 


روي تمام درايوهاي من يك فولدر به‌‌‌نامsystem volume information وجود دارد. اين فولدر به‌‌‌چه درد مي‌خورد و آيا حذف آن مشكلي براي سيستم ايجاد مي‌كند؟

در اين فولدر اطلاعات مربوط به‌‌‌System restore  نگهداري مي‌شود تا در صورت بروز هرگونه مشكلي در اثر نصب نرم‌افزارها يا عوامل ديگر بتوان تنظيمات ويندوز را به‌‌‌حالت قبل برگرداند. بنابراين در صورت تمايل به‌‌‌استفاده در چنين امكاني در ويندوزxp   بهتر است اين فولدر را حذف نكنيد. براي تغيير تنطيماتsystem restore   رويMy Computer   كليك راست كنيد وProperties   را انتخاب نماييد. در پنجره اي كه باز مي‌شود وارد قسمتSystem Restore   شويد.

 
چگونه مي‌توانMy Recent Documents  را حذف كرد؟

براي نشان ندادن اين قسمت روي منوي شروع كليك راست وproperties   را انتخاب نماييد. سپس در پنجره‌اي كه باز مي‌شود رويcustomize  كليك كنيد.

در قسمت advanced   و در زير recent documents   علامت كنار  List my most recently opened  
documents را برداريد و كليدok   را دوبار فشار دهيد. به‌‌‌اين‌ترتيب اين قسمت در منوي شروع نشان داده نمي‌شود. اگر هم فقط مي‌خواهيد محتويات آن قسمت را حذف كنيد باز هم پس از كليك راست‌كردن روي منوي شروع و كليك روي customize   و رفتن به‌‌‌قسمتadvanced ، در زيرRecent documents  روي Clear List   كليك كنيد تا محتويات موجود درMy recent documents   حذف‌‌شود. 

هنگامي كه درMy Computer   روي يك درايو دوبار كليك مي‌كنم، به‌‌‌جاي آن كه محتويات آن در همان صفحه باز شود، يك پنجره جديد باز شده و محتويات در آن پنجره نشان داده مي‌شود. چگونه بايد اين مشكل را حل كرد؟

براي برگرداندن تنظيمات ويندوز به‌‌‌حالت پيشفرض يعني بازشدن محتويات هر درايو و فولدر در همان پنجره در My Computer   به‌‌‌منوي Tools   رفته روي Folder Option   كليك كنيد. سپس در قسمتGeneral   و در زيرBrowse Folders   گزينه اول يعنيopen each folder in the same window   را انتخاب نماييد و كليدok   را فشار دهيد.
+ نوشته شده در  ساعت 18:41  توسط حمید  | 

178

حذف نام ويندوز در ابتداي روشن شدن كامپيوتر

چگونه مي‌توان وقتي يك ويندوز را حذف مي كنم گزينه انتخاب آن ويندوز كه در ابتداي روشن شدن كامپيوترنمايان مي‌شود را نيز پاك كنم؟

براي اين كار در ويندوز رويMy Computer   كليك راست كرده و گزينهProperties  را انتخاب نماييد. در پنجره اي كه باز مي شود به قسمتAdvanced  رفته و در بخشStartup and Recovery  رويSettings  كليك كنيد. اگر فقط يك ويندوز داريد علامتtime to display list of operating systems  را برداريد. به اين ترتيب ليست سيستم هاي عامل در ابتداي روشن شدن كامپيوتر نشان داده نمي شود. اگر هم داراي چند ويندوز هستيد رويEdit  كليك كرده و خطوط مربوط به ويندوزي كه حذف كرده ايد را برداريد.

 


فايل هاي مخفي در كامپيوترم نشان داده نمي شوند. تا به حال چند بار هم نشان دادن اين فايل ها را فعال كرده ام ولي فايده اي ندارد. چگونه مي توان كاري كرد كه اين فايل ها نشان داده شوند؟

براي اين كار در قسمتrun  از منوي شروع برنامهregedit  را اجرا كرده و به مسير زير برويد.

ُ CURRENTً USERُ / Software ُ/ Microsoftُ Windows /ُCurrentVersion ُ / ExplorerًHKEY

در اين مسير مقداري به نامhidden  را بيابيد. مقدار يك براي اين مقدار باعث نشان داده شدن فايل هاي مخفي و مقدار 2 باعث نشان داده نشدن آن ها مي شود. براي اعمال تغييرات ويندوز را دوباره راه اندازي نماييد.


 چگونه مي توان ويندوز را به چند روز قبل برگرداند؟


براي اين كار بايد System  Restore  از قبل فعال باشد. براي اجراي آن در منوي شروع بهPrograms  سپسAccessories  و در نهايتSystem Tools  رفته رويSystem restore  كليك كنيد تا اجرا شود.

در برنامهRestore my computer to an earlier time  را انتخاب و رويNext   كليك كنيد. در مرحله بعد زماني را كه مي خواهيد به آن بازگرديد را انتخاب كرده و Next   را فشار دهيد. با ادامه دادن مراحل تنظيمات ويندوز و فايل هاي مختلف در درايوها به زمان مورد نظر شما بازگردانده مي شوند. دقت كنيد كه انجام چنين كاري فايل هاي تمامي درايوها را تحت تاثير قرار مي دهد. البته مي توانيد تنظيماتsystem restore  را طوري تغيير دهيد كه فقط روي درايو ويندوز عمل كند.  براي اين كار رويMy Computer  كليك راست كرده و Properties  را انتخاب نماييد. در پنجره اي كه باز مي شود به بخشsystem restore  برويد. روي هر درايوي كه نمي خواهيدsystem restore  روي ‌آن فعال باشد كليك كرده و سپس رويsettings  كليك كنيد. در پنجره اي كه باز مي شودTurn off System Restore on this drive  را علامت زده و كليد ok  را فشار دهيد.

+ نوشته شده در  ساعت 15:30  توسط حمید  | 

177

 من در هنگام دانلود فونت نستعلق با پيغام خطاي زير مواجه مي‌شوم. چگونه بايد اين مشكل را حل كنم؟

Your current security do not allow you to
download this file

از آن جا كه شوراي عالي اطلاع رساني اقدام به تهيه فونت نستعليق فارسي نموده است، براي دانلود اين فونت و استفاده از آن در برنامه‌هايي مانندWord  به سايت اين شورا به آدرس زير برويد.

 
www.scict.ir/portal/home   در قسمت پايين و سمت چپ اين سايت مي‌توانيد با كليك روي لينك فونت نستعليق آن را دانلود كنيد. اگر سيستم شما داراي ويندوزxp   با سرويس پك 2 باشد، احتمالا در هنگام دانلود اين فونت با پيغام خطاي بالا مواجه خواهيد شد. براي دانلود اين فايل روي نوار زرد رنگ بالاي صفحه كليك كرده و گزينهAllow file to be download    را انتخاب نماييد. فايلي كه دانلود مي‌شود به صورت فشرده است و براي بازكردن آن به نرم‌افزارwinrar  نياز است كه مي‌توانيد آن را از طريقwww.rarlab.com/download.htm  دانلود كنيد. 

 


 گزينه ‌هايبرنيت درويندوز ويستاي من به طور كلي حذف شده و حتي در قسمتpower option  ٌنيز وجود ندارد. طريقه بازيابي آن به چه صورت است؟

دليل اين اتفاق احتمالا اجرايdisk cleanup wizard   بوده است كه باعث شده فايل‌هايHibernate   را پاك كند.

براي بازيابي دوباره آن رويstart   كليك و دستورcmd  را تايپ كنيد و كليدهاي كنترل، شيفت وEnter   را همزمان فشار دهيد تا پنجره دستورات با دسترسيadministrator   باز شود. سپس دستورpowercfg /hibernate on   را وارد كنيد.

با اجراي اين دستورhibernate   دوباره فعال مي‌شود. براي غير فعال كردن دوباره آن هم مي‌توانيد دستورpowercfg /hibernate off   را اجرا نماييد.

اگر مشكل با اجراي دستور فوق حل نشد، براي فعال كردن دوبارهHibernate  كارهاي زير را انجام دهيد.

در منوي شروع و در زيرaccessories  روي آيكونcommand prompt  كليك راست كنيد وrun as administrator   را انتخاب نماييد. دستور powercfg /hibernate on  و سپسpowercfg -h on   را اجرا نماييد. درcontrol panel  و در قسمتsearch  كلمهhibernate  را وارد كنيد.

 رويTurn hibernation on or off   كليك كنيد. سپس رويChange advance power settings   كليك نماييد.

قسمت sleep   را باز و براي گزينهAllow hybrid sleep   گزينهoff  را انتخاب كنيد. سپسPower buttons and lid   را باز كنيد.

Hibernate را براي گزينه‌هايSleep button action   وStart menu power button   انتخاب نماييد.

+ نوشته شده در  ساعت 15:29  توسط حمید  | 

14

مي‌خواستم بدانم چگونه مي‌شود تنظيمات يک کامپيوتر را به تنظيمات کارخانه بازگرداند به‌طوري که کل رجيستري هم پاک بشه و آيا اطلاعات هارد در اين حالت از بين مي‌رود؟

Bios كه سرنام عبارت Base Input Output System و شامل امکاناتي جهت تنظيم و پيکربندي تنظيمات و امکانات سيستم است.  تنظيمات بايوس يا سيماس Cmos در آي‌سي موسوم به آي‌سي سيماس بر روي مادِربورد ذخيره مي‌شود. هنگامي که کامپيوتر خاموش است، باتري تعبيه شده بر روي مادر بورد تنظيمات ذخيره شده را نگهداري مي‌کند. علاوه بر تنظيمات، ساعت و تاريخ نيز اطلاعات آي‌سي سيماس است که توسط اين باتري محافظت مي شود. براي ورود به بخش تنظيمات بايوس بايد هنگامي که کامپيوتر را روشن مي‌کنيم دکمه‌هاي Del و يا در بعضي سيستم ها Ctl+F1 و يا F12 را بزنيم (بستگي به نوع مادربورد دارد). از منوي ظاهر شده گزينه زير (تنظيمات اوليه و تنظيمات کارا)  را انتخاب کنيد:

Top Performance / Loaf Fail-Safe / Optimized Default

اين بخش که با سه نام ذکر شده در دسترس است، شامل تنظيمات پيش‌فرض و اوليه کارخانه سازنده و همچنين پيش تنظيمات پيشنهادي شرکت سازنده است:

برخي از گزينه‌هاي رايج آن بدين شرح است:

Load Fail-Safe Default: بارگذاري تنظيمات پيش‌فرضي که از برخي از قابليت‌هاي مادربورد چشم‌پوشي مي‌کند.
Top Performance & Optimized Default: بارگذاري تنظيمات پيش‌فرضي که بيشترين کارايي مادربورد سيستم را به‌همراه دارد.

در پايان نيز Save & Exit را انتخاب کنيد تا سيستم دوباره راه‌اندازي شود.

لازم به‌ذکر است که اين تنظيمات، سخت‌افزاري بوده و به محتويات ديسك سخت يا رجيستري ارتباط ندارند. براي پاک کردن رجيستري مي‌توانيد از نرم‌افزارهاي مرتبط استفاده کنيد و يا چنانچه مايل باشيد، مي‌توانيد ويندوز را دوباره نصب کنيد.
+ نوشته شده در  ساعت 15:16  توسط حمید  | 

13

چطور مي‌توانم ارتباط بين مودم وايرلس خودم با گوشي موبايل خودم که وايرلس دارد، برقرار کنم؟

دو نکته اساسي در اين کار وجود دارد که شما بايد آنها را بدانيد :اول اين‌که گوشي شما بايد داراي سيستم Wireless يا همان WLAN باشد. همچنين کامپيوتر شما نيز بايد داراي سيستم Wireless باشد .

در ويندوز اکس‌پي سيستم Internet Connection Sharing (ICS) وجود دارد که اجازه Share کردن ارتباط اينترنتي را به‌صورت وايرلس مي‌دهد. با استفاده از اين امکان و ايجاد يک Ad hock روي سيستم‌تان و فعال کردن وايرلس در موبايلتان و جستجو، مي‌توانيد از اين امکان استفاده کنيد. براي اطلاعات بيشتر در اين زمينه مي توانيد به آدرس زير مراجعه کنيد.
 
http://www.microsoft.com/downloads/
details.aspx?FamilyID=fac8708e-3762-
4e78-b372-8404eeb7f41a&displaylang=en 
+ نوشته شده در  ساعت 15:15  توسط حمید  | 

12

مدتي است که کامپيوترم ويروسي شده به‌گونه‌اي که صفحات آن قفل مي‌کند و سرعت اينترنت آن خيلي پايين آمده وحتي نام پوشه‌ها هم ديگه نشان داده نمي‌شود.

اگر همان‌طور که خودتان اشاره کرده‌ايد، سيستم شما ويروسي شده است، طبيعتا بايد هرچه زودتر از يک برنامه ضدويروس به‌روز براي پاک‌سازي آن استفاده کنيد. در هنگامي که سرعت سيستم‌تان پايين است، از Task Manager (Alt+Crtl+Del) کنترل کنيد که چه پردازشي سيستم شما را مشغول کرده است. ممکن است پردازشي ناخواسته باعث پايين آمدن سرعت سيستم شما شده باشد.
+ نوشته شده در  ساعت 15:15  توسط حمید  | 

11

 در هنگام ارتباط با اينترنت به‌دفعات پيام:

‌Services 32Generic Host Process for Win ‌ظاهر مي‌شود و كامپيوتر هنگ مي‌كند.

اين مشكل از يك باگ در ويندوز ‌ XP‌سرويس‌پك 2 ناشي مي‌شود. از جمله اختلالاتي كه اين پيغام ايجاد مي‌كند، يكي نمايش ندادن اسامي فايل‌هاي ضميمه شده به نامه‌هاي الكترونيكي است. البته ضميمه‌هايي كه نامشان بر اساس سيستم‌ DBCS (Double bytes character set)‌ است و يا نام فايل بيشتر از 42 كاراكتر باشد و زماني پيغام ظاهر مي‌شود و اين اختلالات رخ مي‌دهد كه نامه الكترونيكي فرمت ‌ Rich text‌ باشد.

پس از نمايش اين پنجره‌ي خطا و پس از گذشت چند ثانيه، دريافت و ارسال اطلاعات از اينترنت قطع شده و براي لحظه كوتاهي نيز ‌ Theme‌ويندوزتان به حالت كلاسيك تغيير يافته و مجددا به حالت قبل باز مي‌گردد و در مواردي هم سيستم هنگ مي‌كند. ‌ ‌

ابتدا ‌Application‌ با نام:

 ‌-ENU86-x894391WindowsXP-KB‌

 را با حجم تقريبي 2 مگابايت از سايت مايكروسافت دانلود و نصب كنيد. سپس نرم‌افزار 50 كيلوبايتي ‌Windows Worms Door Cleaner‌ را نيز دانلود و نصب كنيد. برنامه را اجرا كنيد و در پنجره مربوطه، گزينه‌هايي كه دايره قرمز در كنارشان وجود دارد، انتخاب كرده و پيغام بعدي را تاييد كنيد. در پايان از شما خواسته مي‌شود كه سيستم را ‌Restart ‌ كنيد.

چگونه مي‌توان اين پيام را از آغاز ويندوز اكس‌پي حذف كرد؟

مي‌توانيد آن را از ‌msconfig‌ در منوي ‌Startup‌ غيرفعال كنيد بهتر است ويندوز خود را ‌Repair‌ كنيد تا ‌Ieexplorer‌ كه احتمالا ويروسي شده بوده و ضدويروس سيستم آن را پاك كرده دوباره نصب شود.

+ نوشته شده در  ساعت 15:4  توسط حمید  | 

10

فناوري Active X‌ مايكروسافت به چه كار مي‌آيد؟ براي دانلود جاوا به سايت ‌ http://java.sun.com  رفتم، اما از من خواست اكتيوايكس را نصب كنم.

به‌طور خلاصه ‌Activex‌ يك ‌Component Object Model (COM)‌ است كه توسط شركت مايكروسافت براي ويندوز طراحي شده است. به اين معنا كه با استفاده از آن، توليدكنندگان مي‌توانند تركيبات نرم‌افزاري بسازند كه چه به‌صورت مستقل و چه به‌صورت تركيبي قابل اجرا باشند. بنابراين يك برنامه كاربردي مي‌تواند براي انجام يك پردازش، از تركيب چند مولفه ‌(Component)‌ مختلف استفاده كند. در حقيقت مايكروسافت با تهيه برنامه‌هاي چندمنظوره، امكان استفاده از اين برنامه‌ها و البته تركيب آنها را در نرم‌افزارهاي مختلف مي‌دهد. يعني ممكن است از برنامه‌اي در چند نرم‌افزار مختلف استفاده شود. تركيب اين كامپوننت‌ها براي اجراي بهتر نرم‌افزار وظيفه اكتيوايكس است.
+ نوشته شده در  ساعت 15:3  توسط حمید  | 

8

آيا مي‌توان آدرس ‌IP‌ كامپيوتر خود را مشاهده كرد، بدون آنكه كامپيوتر به اينترنت متصل شده باشد؟ چگونه مي‌توان غلط گير املايي فارسي 2007 ‌Word‌ را فعال كرد؟

1– اگر به‌صورت دستي ‌IP‌ داده باشيد، همان است. اما اگر شبكه به سيستم شما ‌IP‌ مي‌دهد، حتما بايد به شبكه متصل شويد. ‌ ‌

2– ابتدا بايد ديكشنري فارسي را از نشاني:

http://office.microsoft.com/en-us/
downloads/HA011133501033.aspx
دريافت و نصب كنيد. سپس با فشردن كليد ‌7F‌ و ظاهر شدن منوي ‌Spelling and Grammar‌ از ‌Dictionary Language‌ گزينه ‌Persian‌ را انتخاب كنيد. از اين پس هر كلمه فارسي كه در ديكشنري موجود نباشد، با خط قرمز زير آن مشخص مي‌شود. در ضمن مي‌توانيد با اضافه كردن هر كلمه به ديكشنري كه خودتان مي‌سازيد، به مرور ديكشنري فارسي مخصوص خود را داشته باشيد.
+ نوشته شده در  ساعت 15:2  توسط حمید  | 

9

مي‌خواستم بدانم چطور مي‌شود جلوي ايميل‌هاي ارسالي از سايت‌هايي كه قبلا در آنها عضو شده‌ايم، را بگيريم؟

هر سايت در نوشته‌هاي ثابتي كه به‌عنوان تبليغات گروه يا سايت در هر ميل براي اعضا مي‌فرستد، طريقه عضو شدن و خروج از عضويت را عنوان مي‌كند كه هركدام شيوه خاص خود را دارند. در بيشتر آنها ارسال يك ميل خالي به آدرس گروه، به‌صورت خودكار شما را از ليست اعضا خارج مي‌كند تا ميلي براي آن آدرس ارسال نشود. ‌ ‌
+ نوشته شده در  ساعت 15:2  توسط حمید  | 

7

چگونه مي‌توان در ورد كاري كرد كه زير «ي» دو نقطه نوشته نشود و سوال بعد اين‌كه من نمي‌توانم حرف «پ» را بنويسم؟

همان‌طور كه در سوال‌هاي قبل گفته شد، چنانچه صفحه كليد فارسي بر روي سيستم خود نصب نكرده‌ايد، طبق روش گفته شده، اقدام كنيد. سپس بايد فونت‌هاي فارسي بر روي سيستم خود نصب كنيد.

فونت‌هاي با پيشوند «ب»، مانند ‌b lotus‌، براي تايپ فارسي هستند. در ضمن بايد حرف «پ» را بر روي صفحه كليد خود پيدا كنيد كه برحسب انواع مختلف صفحه كليد، جاي آن نيز متفاوت است.
+ نوشته شده در  ساعت 15:0  توسط حمید  | 

6

من به‌درستي به اينترنت وصل مي‌شوم ولي زماني كه اينترنت خود را باز مي‌كنم ايرادي مبني بر اين‌كه به اينترنت وصل نيستم مي‌دهد؟

از اين‌كه اكسپلورر به‌صورت آفلاين اجرا نشده باشد، مطمئن شويد. براي اطمينان از منوي ‌File‌، تيك گزينه ‌Work offline‌ را برداريد. ‌ ‌
+ نوشته شده در  ساعت 14:59  توسط حمید  | 

5

سرعت ‌1USB ‌و ‌2USB‌ تا چه ميزان  با هم متفاوت است در ضمن اگر بخواهيم ‌1USB‌ را به ‌2USB  دهيم بايد چه كرد؟

سرعت ‌2USB‌ تقريبا 40 برابر سرعت ‌1USB‌ است. ساده‌ترين راه تهيه يك كارت ‌Port Card 2.0Adaptec USB‌ است كه قيمت زيادي هم ندارد.
+ نوشته شده در  ساعت 14:58  توسط حمید  | 

4

– براي استفاده همزمان از دو ‌RAM‌ آيا بهتر است كه آنها را در دو  اسلات هم‌رنگ قرار داد يا در اسلات‌هايي بارنگ متفاوت؟

2– چگونه مي‌توان از يك فايل متني زرنگار تحت داس روي يك سيستم جديد  چاپ گرفت؟

3– لطفا در مورد نحوه كار برنامه‌هايي كه اجازه نصب چند سيستم عامل را مي‌دهند هم توضيح دهيد. آيا سيستم عامل ‌DOS‌ روي رايانه هاي جديد ‌(NTFS)‌ قابل نصب است؟

1-تفاوت رنگ اسلات‌ها در سيستم، به‌دليل تفاوت باس‌‌هاي رم است. از طرفي با دو رم با باس‌هاي مختلف نمي‌توان استفاده كرد بنابراين رم‌هاي با باس مشابه در اسلات‌هاي هم رنگ قرار مي‌گيرند.

2-با نصب برنامه زرنگار روي سيستم جديد مي‌توان پس از باز كردن، آن را چاپ كرد.

اگر منظورتان از سيستم جديد اين است كه سيستم عامل داس ندارد، مي‌توانيد در سيستم قديمي (كه داس دارد)، خروجي خاصي بگيريد كه برنامه ‌Word‌ هم قابليت خواندن آن را داشته باشد كه البته در اين حالت يك فايل متني ساده بدون پاورقي، جدول يا تصوير خواهيم داشت كه تا حد زيادي به فايل اصلي شبيه است.

البته نرم‌افزارهايي نيز براي تبديل فايل زرنگار به ورد وجود دارد كه هر كدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند.

3- در مورد نحوه كار اين نرم‌افزارها، چون ممكن است با اختصارگويي، حق مطلب ادا نشود و ضمن اين كه مجالي براي اين توضيحات در اين ستون نيست، در آينده در مقاله‌اي به آن پرداخته خواهد شد. سيستم عامل داس بر روي سيستم هاي با پارتيشن ‌NTFS‌ نصب نمي‌شود و به پارتيشن ‌FAT‌ نياز دارد.
+ نوشته شده در  ساعت 14:55  توسط حمید  | 

3

يك ويروس وارد كامپيوترم شده كه نمي‌گذارد هيچ ضدويروسي بالا بيايدبراي حذف آن بايد چه كنم؟ ‌ ‌
سيستم را در حالت ‌Safe Mode‌ راه‌اندازي كنيد و سپس ضدويروس را اجرا كنيد. چنانچه اين كار عملي نشد، از ضدويروس‌هايي كه در محيط داس، سيستم را جستجو مي ‌كنند، استفاده كنيد.
+ نوشته شده در  ساعت 14:54  توسط حمید  | 

218/2

در منوي Tools كامپيوترمنoptions‌ Folder نيست. ويندوز را عوض مي‌كنم بعد از يك مدت دوباره Options‌ ‌Folder محو مي‌شود. چطور مي‌شود ديگرOptions ‌Folder ‌ محو نشود؟ از ريجستري چطور مي‌شود به آن دسترسي پيدا كرد؟

در كل غيرفعال شدنOptions  ‌Folder ‌ به دو علت مي‌تواند باشد:

1– آلوده شدن به ويروس يا تروجان يا بدافزارها و كرم‌هاي رايانه‌اي

2– مدير سيستم به‌خواست خودش اين گزينه‌ها را غيرفعال كند.

در مورد دوم كه بحثي نيست، اما در مورد اول دو راه كار كلي داريد.

اول از طريق‌ Policy‌ و دوم از طريق‌ Registry‌ فعال كردن از طريق‌ Policy‌ ابتدا به محيط ‌Group policy‌ برويد.

براي اينكار در منوي ‌ Run‌عبارت ‌ gpedit.msc‌را تايپ كنيد و ‌ ok‌كنيد.

حال پنجره باز شده شامل دو قسمت چپ و راست است كه در سمت چپ آيتم‌ها به‌صورت درختي ليست شده‌اند كه با كليك روي علامت +‌ ‌زيرمجموعه آن باز مي‌شود و با هر بار كليك روي هر يك از اين آيتم‌ها زيرمجموعه اين آيتم در سمت راست نمايش داده مي‌شود.

‌ ‌براي فعال كردن ‌ Folder option‌اين مسير را بپيماييد:

‌ User Configuration > Administrative Templates >‌

‌Windows Components > Windows Explorer‌

حال در پنجره سمت راست گزينه زير را  دوبار كليك كنيد:

‌... Removes the Folder Options menu‌

‌ ‌و گزينه ‌ Disable‌را انتخاب و سپس ‌ ok‌كنيد.

حال پنجره ‌ Group policy‌را ببنديد و براي اين‌كه گزينه‌هايي كه تغيير داده‌ايد، اعمال شود در منوي ‌ run ‌اين فرمان را وارد كنيد: ‌gpupdate /force‌ و يا اين‌كه يك‌بار سيستم را ري‌ست كنيد.

براي استفاده از رجيستري در فعال كردن  ‌Folder option‌ ابتدا برنامه ‌ Notepad‌را اجرا كنيد.

دستورات زير را كپي و در برنامه ‌ Paste‌كنيد و در هنگام ذخيره، اسم فايل اختياري اما پسوند فايل بايد .reg‌ باشد مانند:

 ‌ EnableTaskManager.reg‌

+ نوشته شده در  ساعت 14:37  توسط حمید  | 

218/1

در قسمت آدرس اینترنت اکسپلورر من همیشه آدرس زیر قرار دارد:

http://www.kazmegheyze.zip.io

1- سیستم خود را با anti-spyware و  anti viruse اسکن کردم, cookies ,files,history  را پاک کردم و در قسمت home page ,use blank   را قرار دادم و اینترنت اکسپلرر 8 را نصب کردم باز همان سایت در آدرس قرار میگیرد ولی در قسمت آدرس موزیلا این آدرس قرر نمیگیرد.

2- در ضمن چطور میشود اینترنت اکسپلورر 6 را remove کرد؟ چون در کنترل پانل در قسمتAdd or Remove Programs   اینترنت اکسپلورر 6 وجود ندارد که Remove  کنم.لطفا مرا راهنمایی کنید.

ویروس kazmegheyze تنها با ضد ویروسهای قوی مثل کسپرسکی و نود32 قابل شناسایی هست و این ویروس هنوز روی سیستم شما فعال است.

با نصب نسخه های جدید اینترنت اکسپلورر نسخه های پایین تر تبدیل به نسخه های بالاتر میشوند و نیازی به Remove  کردن آنها نیست

+ نوشته شده در  ساعت 14:35  توسط حمید  | 

مطالب جدیدتر